Wolontariat

Nasze działania

We wrześniu tego roku szkolnego 2018/19 przyłączyliśmy się do Klubu Szkół UNICEF.  Jednym z bardzo ważnych obszarów działań UNICEF jest edukacja i kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży. Będziemy brać udział w projektach edukacyjnych, akcjach związanych z tematyką praw dziecka, edukacji globalnej i międzykulturowej, a także bezpieczeństwa dzieci. Klub Szkół UNICEF- Jest to inicjatywa, która zrzesza szkoły zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei pomocy humanitarnej.

2020/2021

Kolejne wydarzenie z udziałem uczestników  Szkolnego Koła Wolontariatu.

11 października 2020 roku, uczniowie naszego koła zbierali datki pieniężne w Parafii Mydlniki na Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze mają  pomóc w kształceniu dla ubogiej zdolnej młodzieży. Zebrano pokaźną kwotę. DZIĘKUJEMY 🙂


PIERWSZA AKCJA KOŁA WOLONTARIATU
ZA NAMI!

Zakończona została pierwsza akcja Szkolnego Koła Wolontariatu, która odbyła się przy ścisłej współpracy z Parafią w Mydlnikach i przy nieocenionym wsparciu organizacyjnym  Księdza Wojciecha.

 Była to akcja   Kredkobranie!

Dzieci i młodzież o polskich korzeniach, mieszkające na terenie dawnych Kresów potrzebowały naszej pomocy w postaci przyborów szkolnych i materiałów plastycznych.

Kredkobranie miało być odpowiedzią na te potrzeby a równocześnie miało  pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.

Mimo trwającego stanu epidemii, przy zachowaniu wszelkich procedur, po raz kolejny pokazaliśmy,  że nie zapominamy o naszych najmłodszych Rodakach na Kresach.

W akcję włączyła się cała szkoła, poszczególne klasy, ale również środowiska i osoby indywidualne.
Zebrane dary trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.  

Dziękujemy 🙂  


2019/2020

Uczniowie, którzy uczęszczali na koło wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020, przygotowali ekotorby i ekoplecaki. Zostały one ciekawie zaprojektowane, a następnie ozdobione. W czasie trwania pandemii, dzieci nie przestawały aktywnie się udzielać. Plecaki i torby, które uczniowie wykonali w szkole, przekazano dla dzieci z CPOW Parkowa z okazji Dnia Dziecka. Dodatkowo, plecaki zostały wypełnione słodyczami i drobnymi upominkami, które rozweseliły najmłodszych.

Kartka dla medyka

Uczniowie należący do Koła Wolontariatu dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Kartka dla medyka”. Ta edukacyjna akcja polega na namalowaniu, narysowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla osób pracujących w służbie zdrowia. Kartki są naszym podziękowaniem za ich trudną pracę i znakiem, że doceniamy ich i jesteśmy im wdzięczni. Praca medyka w dzisiejszej sytuacji jest niezwykle ważna, odpowiedzialna, ale także niebezpieczna.


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU


POLA NADZIEI

Wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej 138 nie straszny deszcz jesienny, wytrwale rozprowadzali żonkile prosząc o wsparcie dla działalności „Hospicjum im. Św. Łazarza” w Krakowie – Nowej Hucie. Pogoda jesienna również nie przestraszyła wszystkich chętnych, którzy nasadzali cebulki żonkili na przygotowanych Polach Nadziei przy  Kościele Parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


2018/2019

CZERWIEC

Szkoła z Prawami Dziecka UNICEF

Nasza szkoła przystąpiła do programu SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA, który jest organizowany przez UNICEF. W ramach akcji przyznawane są odznaczenia „Szeryf Praw Dziecka”. Gwiazda ta, to honorowe i zobowiązujące wyróżnienie. Gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka” może zostać odznaczony każdy przedstawiciel społeczności lokalnej, który zdaniem uczniów w wyjątkowy sposób dba o ich interesy. Nasi uczniowie wybiorą szeryfów, którzy ich zdaniem stoją na straży praw dzieci. W Dniu Zakończenia Roku Szkolnego te osoby zostaną uroczyście odznaczone.

MAJ

Wsparcie w organizacji obchodów Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń jelita podczas Święta Rodziny Krakowskiej.

Piknik z bitwą na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki, mosty – 19 maja cierpiący na nieswoiste zapalenie jelita w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Naszych uczniów i opiekunów wolontariatu nie zabrakło na tym wydarzeniu, które odbyło się podczas Święta Rodziny Krakowskiej w Parku Jordana. Dzieci świetnie się bawiły podaczas bitwy na kolorowy papier toaletowy.

Zbieramy plastikowe nakrętki.

Każdy z nas przez cały rok szkolny może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do naszej szkoły, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Plastik jest magazynowany, a następnie przewożony do firmy recyklingowej. Tam, za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.

MARZEC

Upominki dla mieszkańców z Domu Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet W Ciąży w Łabuniach

Kolejnym twórczym pomysłem naszych uczniów były eko-torby własnoręcznie zdobione. Obdarowaliśmy nimi mieszkańców z Domu Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet W Ciąży w Łabuniach. Gdzie są Łabunie? To mała miejscowość w województwie Lubelskim. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ nasi wolontariusze starają się działać na szeroką skalę. Mamy nadzieję, że nasze upominki sprawiły dużo radości obdarowanym.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Przez cały rok szkolny wolontariusze nie zapominają o najmłodszych kolegach i koleżankach. W każdym miesiącu uczniowie ze starszych klas umilają im czas, czytając ulubione książki, pomagając w nauce.

LUTY

Fundacja Z Serca Dla Serca „Budujemy Dom Hospicyjny”.

Wolontariusze po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne serce. Z roku na rok wzrasta ilość chorych na nowotwory złośliwe. Dla wielu rodzin pierwsza diagnoza jest szokiem. Wiele osób nie potrafi postępować z chorym, wesprzeć go, pomóc mu w trudnych chwilach. Dla nich i dla ich bliskich powstaje Dom Hospicyjny, oferujący nie tylko pełną i wykwalifikowaną opiekę, ale również godne przeżycie ostatnich stadiów choroby. Nasi uczniowie wsparli tą inicjatywę. W lutym przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy na rzecz budowy nowego Domu Hospicyjnego- Domu Aniołów, którą organizowała Fundacja z Serca Dla Serca.

Styczeń

„Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”

Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Przedmiotem akcji jest ZBIÓRKA MAKULATURY. Uczniowie mogą przynosić do szkoły makulaturę gazetową (gazety, czasopisma- bez okładek, pojedyncze kartki papieru). Rodzice muszą potwierdzić na specjalnych drukach, fakt przyniesienia przez ucznia określonej ilości makulatury- zdjęcie poniżej (druki są do pobrania u Pani Warneńskiej albo u Pani Lachawiec.) Spośród wszystkich uczniów szkół z terenu całej Polski, którzy zebrali co najmniej 50 kg makulatury, zostanie rozesłanych 30 odtwarzaczy mp3. W każdej szkole zostanie wyróżnionych trzech uczniów, którzy przyniosą największą ilość makulatury. Makulaturę należy spakować i zważyć w domu. Wzór pakowania- zdjęcie poniżej.


Upominki dla mieszkańców Domu Samotnej Matki.

Twórczość uczniów naszej szkoły nie zna granic! Wolontariusze własnoręcznie wykonali lalki/misie, które przekażemy mieszkańcom Domu Samotnej Matki. Mamy nadzieję, że sprawią im dużo radości. To jednak nie koniec naszych działań. Mamy głowy pełne pomysłów. Będziemy prężnie działać w II semestrze.

PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”

Celem na który były zbierane drobne monety, była pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną- w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Nasi uczniowie nie zawiedli, kwota jaką udało się nam zebrać to: 411,21 zł. „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.

Grudzień

W szczególnym- bo świątecznym czasie. Nasi wolontariusze pamiętają o wszystkich! Tych dużych i tych małych. Uczniowie wykonali drobne upominki świąteczne dla seniorów z naszego regionu. Mamy nadzieję, iż tym gestem sprawiliśmy, że pojawił się uśmiech na ich twarzach. Upominkami były własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, a także kartki świąteczne.

20 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, który połączyliśmy z obchodami Dnia Wolontariusza z hasłem przewodnim: „Pomaganie jest dobre, pomaganie jest ważne. Pomagać może każdy i wszędzie. Każda pomoc jest wartościowa. Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat….” Nasi wolontariusze przygotowali krótką prezentację, by pokazać całej społeczności szkolnej jakie działania podejmujemy. W tym dniu, każdy mógł przyłączyć się do nas- mógł pomóc potrzebującym dzieciom, poprzez zakup laleczki. Nasi uczniowie włożyli ogrom pracy, by uszyć laleczki, z których dochód został przekazany na rzecz UNICEF.

Zwierzaki też potrzebują pomocy! Szczególnie te, ze schroniska. Na ich los nasi uczniowie nie są obojętni. Zorganizowaliśmy dla nich zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Były to między innymi: karmy, gryzaki, zabawki i różne smakołyki.

„Cała Polska Czyta Dzieciom”. W każdym miesiącu „spotykamy” nowych bohaterów i poznajemy ich niezwykłe przygody, poprzez czytanie. Starsi uczniowie umilają czas młodszym.

Wolontariusze z SP 138 ratują dzieci na świecie!

Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

1 grudnia nasi aktorzy z kółka teatralnego umilili czas podopiecznym Hospicjum ks Tishnera w Krakowie pięknym i wzruszającym przedstawieniem pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W tym szczególnym, świątecznym czasie, pamiętamy o wszystkich!

Listopad

„Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!” My pamiętamy- przygotowaliśmy piękne kartki świąteczne, które przekażemy wybranym instytucjom. Lubimy sprawiać radość innym!

Październik

13 października w Krakowie odbyła się impreza charytatywna. Miała ona na celu zebranie pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Bariera, która zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym. Do celów fundacji należy również umożliwienie czerpania radości i satysfakcji z życia podopiecznym. W powyższej akcji brał udział nasz uczeń z klasy III B – Mika Yegorov. Jesteśmy dumni, że w naszej szkole są uczniowie, którzy potrafią łączyć swoje zainteresowania z pomocą innym ludziom.

W każdym miesiącu, przez cały rok szkolny, będziemy uczestniczyć w akcji „Światowy Dzień Czytania”. W październiku nasi wolontariusze czytali młodszym kolegom i koleżankom. W kolejnych miesiącach czekają na nas nowi bohaterowie i ich niezwykłe przygody, bo my uwielbiamy czytać!

Nasi wolontariusze, wraz z nauczycielami, przygotowali książeczki dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Książeczki zostaną przekazane do S.O.S.O- W. dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do podróży naszych kolegów i koleżanek do świata fantastycznych postaci- świata bajek.