Wawel

   W październiku uczniowie kl. II b uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Rycerze i damy” w Zamku Królewskim na Wawelu.

   Chłopcy poznając zwyczaje panujące w okresie średniowiecza, mogli wczuć się w rolę rycerza i uczestniczyć w ceremonii pasowania na rycerza.

   Poznali także postać damy, jej zajęcia i rolę w życiu rycerza. Dziewczynki zostały pasowane na damy dworu.

  Podczas zajęć dzieci poznały przykłady zabytków eksponowanych w Zbrojowni, poznały uzbrojenie (zbroje, różnorodna broń biała bojowa i turniejowa) oraz formy walki zarówno na polu bitwy, jak i w turniejowych szrankach.

Wycieczka do Castoramy

   W październiku uczniowie z klasy II b już po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” w Castoramie. Celem tych zajęć jest pobudzenie wyobraźni, rozbudzanie pasji do majsterkowania i rozwijanie umiejętności manualnych. Dzieci pod okiem specjalistów wykonały własnoręcznie własną zabawkę, był to model samolotu.

Zajęcia te sprawiają dzieciom bardzo dużo radości.

Wycieczka Pierwszaków do Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach

Wycieczka Pierwszaków

do Bazy Lotnictwa Transportowego w  Balicach

szlakiem patrona szkoły, im. Polskich Wojsk Lotniczych.

 

        W maju uczniowie kl. Ia i Ib wybrali się  na wspólną wycieczkę na lotnisko Balice,

Przejażdżka pociągiem pomimo deszczowej pogody okazała się dużą atrakcją dla wszystkich.

        W Sali tradycji mogliśmy poznać historię lotnictwa polskiego, oglądaliśmy modele samolotów wojskowych, różne odznaki wojskowe, mundury pilotów, a także wpisaliśmy się do pamiątkowej kroniki.

Mogliśmy usiąść za sterami samolotu AN 26, a także poznaliśmy nowy samolot transportowy CASA.

Teatr Groteska Ib

     W  kwietniu uczniowie odbyli kolejną wycieczkę do Teatru Groteska. Tym razem obejrzeli spektakl, pt. „Kukułcze jajo, czyli ptasie przygody Misia”. Pełna ciepła i humoru opowieść uczy, że niejednokrotnie warto schować honor do kieszeni, kiedy w grę wchodzi pomoc słabszym. Gdy pewnego razu Miś znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo bez wahania postanawia je wysiedzieć. Decyzja ta staje się początkiem wielu zabawnych przygód, w które zamieszani są liczni mieszkańcy lasu: rozćwierkane Ptaki, przebiegły Lis i z pozoru surowy Tata Misia – Niedźwiedź. Wysiadujący jajo Miś nie staje się pośmiewiskiem, ale leśnym bohaterem, a w dodatku wysiaduje sobie siostrzyczkę. Przedstawienie pokazuje, jak ważna jest tolerancja dla „inności”.

     W maju gościliśmy tatę Emilki z kl. I a– Pana Piotra Korusa, który opowiedział nam o swojej pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.

  W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują osoby  z tego typu niepełnosprawnością, poznaliśmy sposób pisania na maszynie brajlowskiej, tworzyliśmy scenki, w trakcie których uczyliśmy się, jak my możemy pomóc osobom niewidomym w potrzebie.

   Na zakończenie rozegraliśmy mini turniej piłki toczonej, która jest dyscypliną paraolimpijską.

Szlakiem Orlich Gniazd I b

        W maju pojechaliśmy na całodniową wycieczkę. Zwiedziliśmy Zamek Ogrodzieniec,  jest to największa warownia Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Został on zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

        Pomiędzy miejscowościami KluczeChechło i Błędów odwiedziliśmy niecodzienną atrakcję - Pustynię Błędowską. Obszar ten zwany "Polską Saharą" to największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie i choć dzisiaj powoli zarasta i otwartych połaci piasku nie ma zbyt wiele, nadal jest niezwykle interesująca. 

        Byliśmy także na Fermie Strusiej w Kiełkowicach, gdzie można było porozmawiać z hodowcą strusi i poobserwować je podczas zabawy w ogrodzie, a na koniec zjeść pyszną kiełbaskę z grilla.

        Wycieczkę zorganizowało nam biuro podróży”Wilczyńska”, bardzo dziękujemy za sprawne oprowadzenie po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, za wspaniałe opowieści o Srebrnym Mieście Olkuszu, o emaliowanych naczyniach, o historii Zamku w Ogrodzieńcu i innych historycznych faktach z życia Polaków.