PROCEDURY I NASZE DZIAŁANIA

Nasze działania

    We wrześniu tego roku szkolnego 2018/19 przyłączyliśmy się do Klubu Szkół UNICEF.  Jednym z bardzo ważnych obszarów działań UNICEF jest edukacja i kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży. Będziemy brać udział w projektach edukacyjnych, akcjach związanych z tematyką praw dziecka, edukacji globalnej i międzykulturowej, a także bezpieczeństwa dzieci. Klub Szkół UNICEF- Jest to inicjatywa, która zrzesza szkoły zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei pomocy humanitarnej.

2019/2020

   

POLA NADZIEI

Wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej 138 nie straszny deszcz jesienny, wytrwale rozprowadzali żonkile prosząc o wsparcie dla działalności „Hospicjum im. Św. Łazarza” w Krakowie – Nowej Hucie. Pogoda jesienna również nie przestraszyła wszystkich chętnych, którzy nasadzali cebulki żonkili na przygotowanych Polach Nadziei przy  Kościele Parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

2018/2019

13 października w Krakowie odbyła się impreza charytatywna. Miała ona na celu zebranie pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Bariera, która zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym. Do celów fundacji należy również umożliwienie czerpania radości i satysfakcji z życia podopiecznym. W powyższej akcji brał udział nasz uczeń z klasy III B - Mika Yegorov. Jesteśmy dumni, że w naszej szkole są uczniowie, którzy potrafią łączyć swoje zainteresowania z pomocą innym ludziom.

 

    W każdym miesiącu, przez cały rok szkolny, będziemy uczestniczyć w akcji „Światowy Dzień Czytania”. W październiku nasi wolontariusze czytali młodszym kolegom i koleżankom. W kolejnych miesiącach czekają na nas nowi bohaterowie i ich niezwykłe przygody, bo my uwielbiamy czytać!

 

Październik

   Nasi wolontariusze, wraz z nauczycielami, przygotowali książeczki dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Książeczki zostaną przekazane do S.O.S.O- W. dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do podróży naszych kolegów i koleżanek do świata fantastycznych postaci- świata bajek.

 

 

 

Listopad

   „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!” My pamiętamy- przygotowaliśmy piękne kartki świąteczne, które przekażemy wybranym instytucjom. Lubimy sprawiać radość innym!

 

 

 

Grudzień

   1 grudnia nasi aktorzy z kółka teatralnego umilili czas podopiecznym Hospicjum ks Tishnera w Krakowie pięknym i wzruszającym przedstawieniem pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W tym szczególnym, świątecznym czasie, pamiętamy o wszystkich!

 

 

 

Wolontariusze z SP 138 ratują dzieci na świecie!

   Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

   „Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana 
w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

 

   W szczególnym- bo świątecznym czasie. Nasi wolontariusze pamiętają o wszystkich! Tych dużych i tych małych. Uczniowie wykonali drobne upominki świąteczne dla seniorów z naszego regionu. Mamy nadzieję, iż tym gestem sprawiliśmy, że pojawił się uśmiech na ich twarzach. Upominkami były własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, a także kartki świąteczne.

   

   20 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, który połączyliśmy z obchodami Dnia Wolontariusza z hasłem przewodnim: „Pomaganie jest dobre, pomaganie jest ważne. Pomagać może każdy i wszędzie. Każda pomoc jest wartościowa. Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat….” Nasi wolontariusze przygotowali krótką prezentację, by pokazać całej społeczności szkolnej jakie działania podejmujemy. W tym dniu, każdy mógł przyłączyć się do nas- mógł pomóc potrzebującym dzieciom, poprzez zakup laleczki. Nasi uczniowie włożyli ogrom pracy, by uszyć laleczki, z których dochód został przekazany na rzecz UNICEF.

 

   Zwierzaki też potrzebują pomocy! Szczególnie te, ze schroniska. Na ich los nasi uczniowie nie są obojętni. Zorganizowaliśmy dla nich zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Były to między innymi: karmy, gryzaki, zabawki i różne smakołyki.

 

   „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W każdym miesiącu „spotykamy” nowych bohaterów i poznajemy ich niezwykłe przygody, poprzez czytanie. Starsi uczniowie umilają czas młodszym.

 

 

Styczeń

PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”

   Celem na który były zbierane drobne monety, była pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną- w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Nasi uczniowie nie zawiedli, kwota jaką udało się nam zebrać to: 411,21 zł. „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.

 Upominki dla mieszkańców Domu Samotnej Matki.

   Twórczość uczniów naszej szkoły nie zna granic! Wolontariusze własnoręcznie wykonali lalki/misie, które przekażemy mieszkańcom Domu Samotnej Matki. Mamy nadzieję, że sprawią im dużo radości. To jednak nie koniec naszych działań. Mamy głowy pełne pomysłów. Będziemy prężnie działać w II semestrze.

 

„Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”

   Celem akcji jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Przedmiotem akcji jest ZBIÓRKA MAKULATURY. Uczniowie mogą przynosić do szkoły makulaturę gazetową (gazety, czasopisma- bez okładek, pojedyncze kartki papieru). Rodzice muszą potwierdzić na specjalnych drukach, fakt przyniesienia przez ucznia określonej ilości makulatury- zdjęcie poniżej (druki są do pobrania u Pani Warneńskiej albo u Pani Lachawiec.) Spośród wszystkich uczniów szkół z terenu całej Polski, którzy zebrali co najmniej 50 kg makulatury, zostanie rozesłanych 30 odtwarzaczy mp3. W każdej szkole zostanie wyróżnionych trzech uczniów, którzy przyniosą największą ilość makulatury. Makulaturę należy spakować i zważyć w domu. Wzór pakowania- zdjęcie poniżej.

 

LUTY

Fundacja Z Serca Dla Serca „Budujemy Dom Hospicyjny”.

Wolontariusze po raz kolejny udawodnili, że mają ogromne serce. Z roku na rok wzrasta ilość chorych na nowotwory złośliwe. Dla wielu rodzin pierwsza diagnoza jest szokiem. Wiele osób nie potrafi postępować z chorym, wesprzeć go, pomóc mu w trudnych chwilach. Dla nich i dla ich bliskich powstaje Dom Hospicyjny, oferujący nie tylko pełną i wykwalifikowaną opiekę, ale również godne przeżycie ostatnich stadiów choroby. Nasi uczniowie wsparli tą inictaywę. W lutym przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy na rzecz budowy nowego Domu Hospicyjnego- Domu Aniołów, którą organizowała Fundacja z Serca Dla Serca.

 

MARZEC

Upominki dla mieszkańców z Domu Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet W Ciąży w Łabuniach

Kolejnym twórczym pomysłem naszych uczniów były eko-torby własnoręcznie zdobione. Obdarowaliśmy nimi mieszkańców z Domu Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet W Ciąży w Łabuniach. Gdzie są Łabunie? To mała miejscowość w województwie Lubelskim. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ nasi wolontariusze starają się działać na szeroką skalę. Mamy nadzieję, że nasze upominki sprawiły dużo radości obdarowanym.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

Przez cały rok szkolny wolontariusze nie zapominają o najmłodszych kolegach i koleżankach. W każdym miesiącu uczniowie ze starszych klas umilają im czas, czytając ulubione książki, pomagając w nauce.

 

MAJ

Wsparcie w organizacji obchodów Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń jelita podczas Święta Rodziny Krakowskiej.

Piknik z bitwą na papier toaletowy, spotkania edukacyjne oraz podświetlone na fioletowo budynki, mosty – 19 maja cierpiący na nieswoiste zapalenie jelita w Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Naszych uczniów i opiekunów wolontariatu nie zabrakło na tym wydarzeniu, które odbyło się podczas Święta Rodziny Krakowskiej w Parku Jordana. Dzieci świetnie się bawiły podaczas bitwy na kolorowy papier toaletowy.

 

Zbieramy plastikowe nakrętki.

Każdy z nas przez cały rok szkolny może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do naszej szkoły, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Plastik jest magazynowany, a następnie przewożony do firmy recyklingowej. Tam, za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.

 

CZERWIEC

Szkoła z Prawami Dziecka UNICEF

Nasza szkoła przystąpiła do programu SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA, który jest organizowany przez UNICEF. W ramach akcji przyznawane są odznaczenia „Szeryf Praw Dziecka”. Gwiazda ta, to honorowe i zobowiązujące wyróżnienie. Gwiazdą „Szeryfa Praw Dziecka” może zostać odznaczony każdy przedstawiciel społeczności lokalnej, który zdaniem uczniów w wyjątkowy sposób dba o ich interesy. Nasi uczniowie wybiorą szeryfów, którzy ich zdaniem stoją na straży praw dzieci. W Dniu Zakończenia Roku Szkolnego te osoby zostaną uroczyście odznaczone.

 

PROCEDURY

SEMESTRALNY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU NA ROK SZKOLNY 2019/2020

WRZESIEŃ:

 1. Spotkanie organizacyjne  i zebranie chętnych uczniów.
 2. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu.
 3. Przystąpienie do akcji zbierania plastikowych nakrętek.
 4. Założenie Klubu Młodych UNICEF, włączenie się do działań „Dobroczynna Jesień”.

PAŹDZIERNIK:

 1. Włączenie się do akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”.
 2. Wykonanie książeczek dotykowych dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
 3. Włączenie się do akcji „Pełna Miska Dla Zwierzaka” zbieranie karmy dla lokatorów schroniska.
 4. Działania Klubu Młodych UNICEF „Przyjazny Klimat W Szkole”.

LISTOPAD:

 1. Kontynuowanie akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”.
 2. Włączenie się do akcji edukacyjnej dotyczącej Międzyanarodowego Dnia Praw Dziecka- Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
 3. Przygotowanie kartek świątecznych i przekazanie ich wybranym instytucjom.
 4. Działania Klubu Młodych UNICEF „Prawa Dziecka”.

GRUDZIEŃ:

 1. Włączenie się do akcji Unicef „Wszystkie Kolory Świata”.
 2. Pomoc przy organizacji Kiermaszu Świątecznego.
 3. Kontynuowanie akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”.
 4. Działania Klubu Młodych UNICEF „Czas na prezenty dla Afryki”

 

 

W tym roku szkolnym koordynatorzy chcieliby mocniej zaangażować uczniów do samodzialnych działań i inicjatyw w ramach Klubu UNICEF. Młodzież działając w szkole i społeczności lokalnej będzie realizowała potrzebę zaangażowania społecznego i pomocy innym. Aktywności te dadzą młodym ludziom możliwość współpracowania w grupie i zwrócenia uwagi na tematy ważne z perspektywy społecznej. Uczniowie należący do Klubu Młodych UNICEF zoobowiązują się przez cały rok szkolny aktywnie działać i realizować harmonogram działań.

Dlaczego chcemy zaangażować młodzież do samodzialnych działań?:

- chcemy aby głos młodych był słyszany i wysłuchany;

- młodzi ludzie interesują się tym, co dzieje się na świecie, chcą uczestniczyć w procesach podejmowania decyzji;

-zaangażowanie od najmłodszych lat w akcje pomocowe pozwala rozwijać postawę solidarności, otwartości, zaangażowania społecznego;

 

 

REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 138 IM. POLSKICH WOJSK LOTNICZYCH W KRAKOWIE 

 • Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

  1)      Wolontariacie  należy przez to rozumieć  bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych,  wykraczające poza więzi rodzinno -koleżeńsko- przyjacielskie.

   

   2)      Wolontariuszu należy przez to rozumieć ucznia Szkoły Podstawowej nr 138 im. Polskich Wojsk Lotniczych w Krakowie, który na podstawie zgody od rodzica/ opiekuna prawnego na wykonywanie świadczeń wolontarystycznych dobrowolnie i bezinteresownie pomaga innym w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

   Szkolne Koło Wolontariatu  jest skierowane do uczniów klas VII/VIII, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.   Jest wspólnotą niezależną politycznie, całkowicie bezinteresowną i otwartą na wszystkich,   którzy chcą pomagać innym. 

   

  1. I.     Postanowienia ogólne
  1. Szkolne Koło Wolontariatu  działające w Szkole Podstawowej nr 138 im. Polskich Wojski Lotniczych w Krakowie zwane dalej Kołem działa na podstawie niniejszego Regulaminu.
  1. Koło jest organizacją uczniów działającą na terenie w/w szkoły i poza nią pod nadzorem Dyrektora Szkoły włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno – opiekuńczo – wychowawczą prowadzoną przez szkołę i organizacje pozarządowe.
  2. Opiekę nad Kołem sprawują wyznaczoni przez Dyrektora  szkoły koordynatorzy, którzy czuwają nad tym, by działalność była zgodna ze Statutem Szkoły i niniejszym Regulaminem.
  3. Członkami Koła mogą być uczniowie klas VII/VIII, którzy respektują zasady Koła (wymagana pisemna zgoda rodzica/ opiekuna prawnego).
  4. Działalność Koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

   

   II.    Cele  działania

  1. Niesienie pomocy innym.
  2. Rozwijanie twórczych postaw i uczuć empatycznych.
  3. Zintegrowanie ze sobą uczniów z różnych klas.
  4. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
  5. Czerpanie satysfakcji i zadowolenia z bezinteresownej pomocy innym.

   

   III.    Formy działania

       Koło realizuje swoją działalność poprzez:

  • spotkania, szkolenia, wystawy, gazetki , stronę internetową, itp.,
  • imprezy kulturalno-charytatywne, itp.,
  • udział w kwestach, zbiórkach darów organizowanych przez inne organizacje  za zgodą Dyrektora szkoły pod nadzorem koordynatorów Koła, włączanie się na zasadzie wolontariatu w pracę różnego rodzaju placówek opiekuńczych i wychowawczych itp.,
  • pomoc w organizacji imprez szkolnych,
  • pomoc w działaniach szkoły oraz współpracujących z nią organizacji mających na celu promowanie idei aktywności obywatelskiej oraz działalności na rzecz środowiska lokalnego.

   

  IV.    Prawa wolontariusza

  1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
   1. Wolontariusze mogą podejmować działania wolontarystyczne w wymiarze nieutrudniającym  naukę w szkole  i pomoc w domu.
   2. Wolontariusz może liczyć na wsparcie ze strony koordynatorów lub innych członków Koła.
   3. Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia oraz opinii o  wykonanej pracy.
   4. Nie wolno wywierać na wolontariuszach presji moralnej w związku z realizowanym  zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
   5. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy na rzecz wolontariatu uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora Wolontariatu Szkolnego.
   6. Wolontariusz przed podjęciem działań wolontarystycznych zostaje poinformowany o zasadach  bezpieczeństwa  i higieny  oraz zostają one zapewnione podczas ich wykonywania.

   

  1. V.    Obowiązki wolontariusza

  Wolontariusz:

  a)      realizuje cele i przestrzega założeń programowych Szkolnego Koła Wolontariatu,

  b)      przestrzega zasad zawartych w Regulaminie Koła,

  c)      systematycznie uczestniczy w pracach Koła, a także w spotkaniach i warsztatach,

  d)      jest słowny i wywiązuje się ze swoich obowiązków w sposób rzetelny i uczciwy,

  e)      szanuje siebie i służy pomocą innym wolontariuszom,

  f)       z godnością reprezentuje szkołę i dba o jej dobre imię,

  g)      szanuje godność osobistą, dobre imię i własność osoby, której pomaga,

  h)      dochowuje tajemnicy dotyczącej podopiecznego,

  i)       działa w zespole i pomaga innym wolontariuszom

  j)       który podczas zajęć lekcyjnych wykonuje działania na rzecz wolontariatu ma obowiązek uzupełnić braki  w wiedzy spowodowane tą nieobecnością.

   

   VI.      Nagradzanie wolontariuszy

  1. Raz w roku zostanie zorganizowane spotkanie wolontariuszy i koordynatorów, na którym będzie podsumowana działalność członków Koła.
  2. Członkowie Koła mogą zostać nagrodzeni poprzez:
   1. wyrażenie uznania słownego,
   2. pochwałę na forum szkoły,
   3. wręczanie listów pochwalnych i dyplomów wolontariuszom lub ich rodzicom,
   4. Wolontariusz, który w danym roku szkolnym uczestniczył przynajmniej w 20 godzinach w działaniach  wolontariackich,  otrzymuje pisemne zaświadczenie o działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wpis na świadectwie ukończenia szkoły.
   5. Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.

   

   VII.       Organizacja

  1. Koło bezpośrednio podlega Dyrektorowi  Szkoły,  jako organowi powołującemu i nadzorczo-  kontrolnemu.
  2. Dyrektor może udzielić pełnomocnictwa do zawierania porozumień z wolontariuszami koordynatorom Szkolnego Wolontariatu.
  3. Pracą Koła kierują koordynatorzy, do zadań których należy:
   1. planowanie kierunków działań,
   2. koordynowanie, nadzorowanie i monitorowanie pracy wolontariuszy,
   3. wspieranie wolontariuszy w działaniach,
   4. nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami i organizacjami,
   5. inspirowanie członków do podejmowania działań,
   6. reprezentowanie Koła na zewnątrz,
   7. stały kontakt z Dyrekcją szkoły.
   8. Wolontariusz będzie wykonywał świadczenia podczas zajęć dydaktycznych i poza nimi.

   

  VIII.    Postanowienia końcowe               

  1. Zmiana regulaminu wymaga formy pisemnej, zatwierdzonej przez Koordynatorów i Dyrektora Szkoły.
  2. Decyzję o rozwiązaniu Koła podejmuje Dyrektor Szkoły.
  3. Koordynatorzy opracowują coroczny harmonogram działań Koła na dany rok szkolny.

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Udostępnij