BIBLIOTEKA SZKOLNA CZYNNA
PONIEDZIAŁEK | 8.00 – 14.30 |
WTOREK | 8.00 – 14.30 |
ŚRODA | 8.00 – 15.30 |
CZWARTEK | 8.00 – 15.00 |
PIĄTEK | 8.00 – 10.30 |
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Obchodzone jest w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
Ciekawostki:
- W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
- 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
- Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca,Vicente Clavel Andres.
- W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
- 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
- 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona, Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
- W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest w marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki. Na pewno będzie sporo atrakcji, ponieważ program co roku jest bardzo bogaty.
- Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
- Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
- Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.
- Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w ubiegłym roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.
- Światowa Stolica Książki to tytuł, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki.
- Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki będą Ateny.
Wiersz Różewicza oficjalnym światowym hymnem książki UNESCO
26 kwietnia 2016
Jak zapowiada kompozytor, hymn ma formę parominutowego utworu wykonywanego a capella przez chór mieszany i sopranistkę. Tekst zostanie przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, a następnie hymn doczeka się wykonania podczas wyjątkowego flash mobu: równocześnie o tej samej godzinie w kilkudziesięciu miastach na całym świecie zaśpiewają go wybrani artyści. W Polsce wykona go śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka.
Po raz pierwszy hymn można było usłyszeć 31 lipca na Rynku we Wrocławiu w trakcie Ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki. Premiera właściwa odbędzie się 22 kwietnia 2017 roku na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Poniżej możecie przeczytać słowa oficjalnego światowego hymnu książki UNCESCO, a także posłuchać wykonania w Arkadach Wrocławskich
Tadeusz Różewicz
Włosek poety
Poeta to na pewno ktoś
Słuchajcie głosu poety
Choćby ten głos
był cienki jak włos
Jak jeden włos Julietty
Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność
Czy ja wiem
albo się zbłąka w chmurach
Słyszycie Czasem wisi coś
na jednym włosku wisi
Dziś włoskiem tym poety glos
Słyszycie
Ktoś tam słyszy
[am]
Prawa autorskie
23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje,dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.
Co to jest prawo autorskie?Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.
ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
„Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba”
cytat z książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
Co roku 25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena.
Wspaniałe dzieła tego wybitnego angielskiego pisarza znane i podziwiane są przez Czytelników na całym świecie.
Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).
W tym dniu swoje święto mają fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona.
J.R.R. Tolkien pracował nad „Władcą Pierścieni” kilkanaście lat.
Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami.
25 marca, czyli 25 rethe to bardzo ważny dzień w Śródziemiu – świecie stworzonym przez J. R. R. Tolkiena. Jest to dzień, w którym nastąpił upadek Saurona i tym samym zakończyła się Wojna o Pierścień, a Śródziemie pokonało mroczne siły. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.
Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania,
imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia.
Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód.
Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.”
J. R. R. Tolkien
Biblioteka szkolna zaprasza na obchody tego święta w dniu 28 marca w godzinach pracy biblioteki. Chętni uczniowie będą mogli usiąść i poczytać fragmenty książek Tolkiena, dostępnych w bibliotece, a także rozwiązać test i sprawdzić swoją znajomość książki „Hobbit czyli tam i z powrotem”
A na zachętę kilka ciekawostek:
Czy wiecie, że…
- Rodzice Tolkiena, Mabel Suffield i Arthur Tolkien, pobrali się w Kapsztadzie w Południowej Afryce. Dzieliło ich 13 lat różnicy, byli szczęśliwym małżeństwem. Tolkien stracił swojego ojca w wieku lat czterech, a matkę, gdy miał lat dwanaście.
- Ronald, bo tak nazywano pisarza w domu, umiał w wieku 4 lat pisać i czytać. Jego matka była jego pierwszą nauczycielką, to ona nauczyła go łaciny i języka francuskiego zauważając, że syn ma zdolności do nauki języków obcych. Matka nauczyła go również podstaw rysunku – pisarz dobrze rysował.
- Tolkien poznał swoją przyszłą żonę w wieku 16 lat, Edith Bratt miała wówczas 19 lat. W dniu swoich 21 urodzin napisał jej list z oświadczynami. Wspólnie spędzili całe swoje życie i pochowani zostali w jednym grobie w Oxfordzie. Gdyby ktoś chciał odwiedzić grób sławnego pisarza może zaskoczyć go nagrobek. Na płycie umieszczone zostały dwa imiona: Beren i Luthien – kochanków, bohaterów z powieści „Silmarillion”.
- J.R.R. Tolkien, gdy tylko otrzymał dyplom ukończenia studiów zaciągnął się do armii. Służba w wojsku i udział w I wojnie światowej miała bardzo duży wpływ na życie Tolkiena. W 1916 roku pisarz należąc do 11. batalionu Strzelców z Lancashire brał czynny udział w bitwie nad Sommą, jedną z najkrwawszych bitew tej wojny.
- Na uniwersytecie w Oksfordzie Tolkien poznał C.S. Lewisa. Na uczelni obaj byli profesorami, prywatnie przez lata przyjaciółmi i miłośnikami kultury nordyckiej. Obaj panowie byli swoimi pierwszymi czytelnikami i krytykami. Pilnowali się wzajemnie, aby nie zarzucić i nie odłożyć do szafy żadnej z pisanych książek. J.R.R. Tolkien przyczynił się bardzo do napisania przez C.S.Lewisa „ Opowieści z Narni”.
- „Klub Wikingów”- tak nazywała się organizacja założona przez Tolkien wraz z dwójką przyjaciół. Zrzeszała lingwistów języka staroangielskiego i historyków, zarówno profesorów jak i również studentów. Spotkania członków odbywały się w barach lub salach kampusu uniwersyteckiego. Klubowicze czytali stare skandynawskie sagi, poezję, mitologię nordycka. Zajmowali się również tworzeniem, pisali poezję i pieśni w języku staroangielskim.
- Brytyjski pisarz był poliglotą – władał perfekcyjnie wieloma językami. Wśród tych około 30 języków był między innymi anglosaski, staroislandzki, średniowieczny i współczesny walijski, nordycki, hebrajski, rosyjski, lombardzki, greka czy esperanto. J.R.R. Tolkien znał również język polski, a jego nauka jak twierdził była poważnym wyzwaniem.
- J.R.R.Tolkien nie traktował zbyt poważnie swojego pisarstwa. Najważniejsza była nauka. Był autorem ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. Współpracował również przy powstawaniu słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary.
- Czternaście lat zajęło Tolkienowi napisanie powieści „Władca Pierścieni”. Pisarz nigdy nie był specjalistą w szybkim pisaniu na maszynie. 1200 stron pierwowzoru napisał używając tylko dwóch palców.
- Rzymski, dwunastogramowy złoty pierścień był inspiracją dla J.R.R. Tolkiena podczas pisania książek „Hobbit“ i „Władca Pierścieni“. Pierścień należał do Rzymianina o imieniu Silvianus i został znaleziony przez rolnika w 1785 roku w południowej Anglii. Kilkadziesiąt lat później została odnaleziona tabliczka z informacjami o losie pierścienia. Zgodnie z nimi został on skradziony właścicielowi, który rzucił klątwę na złodzieja oraz całą jego rodzinę. Miała ona trwać do momentu aż pierścień nie zostanie zaniesiony do świątyni celtyckiego boga Nodensa. Tolkien poznał tą historię na dwa lata przed rozpoczęciem prac nad „Hobbitem”.
- Tolkien pisząc „Władcę pierścieni” nie tworzył trylogii. W tamtych czasach wydanie powieści liczącej ponad 1000 stron było ogromnym wydatkiem dla wydawnictwa. Co ciekawe, to nie autor, a wydawcy postanowili przedstawić czytelnikowi opowieść o pierścieniach z Śródziemia jako trzy osobne tomy. Równocześnie nanieśli poprawki do powieści, o czym prawdopodobnie J.R.R. Tolkien nie miał pojęcia.
- Na potrzeby swoich książek Tolkien stworzył kilkanaście własnych języków, w tym najpopularniejszy quenya. Wysoka mowa powstała już w 1915 i w trakcie pisania „Władcy Pierścieni“ rozbudowana została do potężnych rozmiarów. Można było usłyszeć ją w filmowej adaptacji trylogii Petera Jakcsona. Istnieją też na świecie szkoły językowe, w których można uczyć się języka elfów z Śródziemia.
- Jego specyficzne poczucie humoru było ogólnie znane. Potrafił nastraszyć sąsiada wybiegając z domu w hełmie i z toporem, krzycząc groźnie coś po nordycku lub zapłacić w sklepie za zakupy sztuczną szczęką.
„Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje“.
- W książce „Władca Pierścieni” Tolkien napisał: „3 pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem, 7 dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach, 9 dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych, 1 dla Władcy Ciemności na czarnym tronie…”. Czytając i zapisując podane cyfry w odwrotnej kolejności otrzymamy – 1973, rok kiedy w wieku 81 lat Tokien zmarł. Jego ciało złożone zostało w katolickiej części Wolvercote Cemetery w Oksfordzie.
- Słońce w odległości około 3,29 lat świetlnych okrąża planetoida 2675, nazwana na cześć pisarza jego nazwiskiem. Podobnie stało się w przypadku jednego z merkuriańskich kraterów.
- Najbardziej znaną biografie pisarza napisał Humphrey Carpenter „J.R.R.Tolkien wizjoner i marzyciel”
Ciekawostki wybrane z książek:
J.R.R. Tolkien : wizjoner i marzyciel / Humphrey Carpenter.- Kraków : Wydaw. „Mystery“, cop. 2010, 335, [1] s.
J.R.R. Tolkien – pisarz stulecia / Tom A. Shippey.- Poznań : Wydaw. „Zysk i S‑ka“, cop. 2000, 428, [1] s.
Zapraszamy do wypożyczania i lektury książek J.R.R.Tolkiena
Literatura w języku ukraińskim!
Dzięki wsparciu finansowemu UNICEF-u przyznanemu w ramach współpracy z Miastem Kraków, do naszej biblioteki zostały zakupione pięknie ilustrowane i wydane książki w języku ukraińskim.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do Biblioteki
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej SP 138 w Krakowie
na czas trwania pandemii
SPOTKANIE AUTORSKIE
27 kwietnia odbyło się spotkanie z Panem Waldemarem Cichoniem-autorem książek dla dzieci.
W spotkaniu brały udział dzieci z klas 0-3, wraz ze swoimi wychowawcami.
Pan Waldemar Cichoń jest wielkim wielbicielem kotów, a głównym bohaterem jego książek jest jego ulubiony kot Cukierek i to właśnie o nim, małym swawolniku i rozrabiace jest cykl książek – „Cukierku ty łobuzie”.
Autor opowiedział krótką historię Cukierka, odczytał fragment przygód najbardziej niesfornego kota na świecie, a następnie dzieci miały możliwość zakupu książek z cyklu o Cukierku.
Podsumowanie konkursów bibliotecznych
Konkursy plastyczne :
Bohater mojej ulubionej książki: i Okładka do mojej ulubionej bajki
Grupa przedszkolna: wyróżnienia otrzymują:
Jan Kamiński,Olgierd Michnik, Gabrysia Haczyk, Jan Wołek
Klasy I-III / zgłoszonych 15 prac /
wyróżnienie otrzymują:
Milena Twardowska zkl I B, Katarzyna Teslenko z kl II A
Wyróznienie specjalne za oryginalność wykonania i estetykę pracy otrzymuje Nadia Gądziel z klasy IA
Klasy IV-VI
Wyróżnienia otrzymują:
Julia Antosz z kl IV, Mateusz Tischner z kl IV i Magdalena Sawczak z kl IV
Konkurs Najlepszy Czytelnik SP 138
Klasy I-III
Maja Binkiewicz /40 książek/
Tymon Śliwiński / 37 książek /
Natalia Mochocka / 31 książek /
Klasy IV-VI
Julia Antosz /135 książek/
Julia Skiba / 127 książek
Gabriela Godek /70 książek /
Konkurs czytelniczy: Musisz przeczytać tę książkę
Wyróżnienie specjalne za staranność i oryginalność wykonania otrzymuje Oskar Pawlik z klasy IV
Wyróznienia orzymuja także
Jula Skiba z klasy VA
Gabrysia Kromka z klasy VA
Gabrysia Godek z klasy VA
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach serdecznie gratulujemy.
LIST DO RODZICÓW
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI?
„ Bez względu na to ile masz zajęć, Drogi Rodzicu, najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.
Jim Trelease
DRODZY RODZICE!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Niezapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać zamiłowanie do książek.
My nauczyciele, chcemy zachęcić Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, bodź w czasie wolnym.
Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi i dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie? WIELE ZALEŻY OD RODZICÓW
Rodzice, którym zależy na wychowaniu dziecka, wiedzą,że nie da się tego osiągnąć nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko uczy się życia obserwując swoich najbliższych w codziennych sytuacjach. To ich styl życia, ich język i wartości przejmuje.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Można wiele osiągnąć codziennie czytając dziecku. Czytanie rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza jego wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.
Czytajmy dziecku 20 minut dziennie
Szanowni Państwo, pamiętajmy: dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy
i w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.
DZIECI, KTÓRYM CZYTAMY SĄ MĄDRZEJSZE, BARDZIEJ ODPORNE NA
ZAGROŻENIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA I ZNACZNIE LEPIEJ PORADZĄ SOBIE W ŻYCIU DLATEGO CZYTAJMY DZIECKU CODZIENNIE!
10 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW
KTÓRZY, CHCĄ ABY ICH DZIECI CZYTAŁY
- Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej
2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia
3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów
4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem
5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki
6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze
7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy i krzyżówki
8. Stwórz dziecku jego biblioteczkę
9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie
10. Pamiętaj – szkoła ci pomoże
10 POWODÓW
DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać:czy wiesz, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisywane w bajkach na pewno poruszą nie jedno serduszko
- Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może być to znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić
Zapraszam do zapoznania się z aktualnościami krakowskich bibliotek publicznych
Kraków czyta w bibliotece
Uruchomienie portalu krakowczyta.pl oraz XIII edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest doskonałą okazją do przypomnienia mieszkańcom Krakowa, że czytanie, dyskutowanie o literaturze oraz udział w wydarzeniach okołoliterackich, jest jedną z najprzyjemniejszych
i zarazem najbardziej rozwijających form spędzania wolnego czasu.
Na ten wyjątkowy czas,Krowoderska,Nowohucka, Podgórska i Śródmiejska Biblioteka Publiczna, zaplanowały dla krakowian szereg wydarzeń.
Sprawdźcie, co będzie się działo w Waszych bibliotekach./szczegółowy harmonogram na stronie Krowoderskiej Biblioteki Publicznej/
Na stronie Biblioteki Krowoderskiej znajdziesz także informację na temat XIII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Książki naszych marzeń już dostępne w bibliotece szkolnej
Bieżący rok szkolny to czas realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”, do którego przystąpiła także nasza szkoła. Jest to ogólnopolska akcja zorganizowana przez MEN, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta do podejmowania działań mających zwiększyć zainteresowanie czytaniem książek wśród uczniów.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu i otrzymała środki finansowe na zakup literatury bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów, rozwijającej ich zainteresowania i uzdolnienia. Lista książek została stworzona przez uczniów i nauczycieli. Są to pozycje, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani , bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.
Książki te swoją fabułą rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczająca go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania.
Nowo zakupione książki są już dostępne w bibliotece i oczekują na spragnionych wrażeń czytelników. Uczniowie mogą wypożyczać książki nie tylko w trakcie nauki,ale także na okres ferii, co powinno pogłębić w nich nawyk obcowania z ciekawą lekturą i uświadomić im korzyści z tego płynące: duży zasób słownictwa, umiejętność myślenia, większa wiedza o świecie, a co za tym idzie lepsze wyniki w nauce to główne atuty, które trudno przecenić.
Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, ale aby tak się stało , dzieci muszą doświadczyć przyjemności czytania i odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie , rozwijania swoich zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.
Drodzy Rodzice pragniemy, abyście zachęcali swoje pociechy do czytania książek, sami z nimi czytali odkrywając nieznane lądy i zdobywając nową wiedzę, a także abyście zwracali ich uwagę na poszanowanie książki i zwracanie jej w terminie do biblioteki, aby mogły z niej skorzystać ich koledzy i koleżanki.
Zróbmy wszystko, aby nasze dzieci polubiły czytanie i zaprzyjaźniły się z książką!
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat: