BIBLIOTEKA SZKOLNA CZYNNA
PONIEDZIAŁEK | 10.30 – 16.30 |
ŚRODA | 13.30 – 16.30 |
CZWARTEK | 10.30 – 16.30 |
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej SP 138 w Krakowie
na czas trwania pandemii
SPOTKANIE AUTORSKIE
27 kwietnia odbyło się spotkanie z Panem Waldemarem Cichoniem-autorem książek dla dzieci.
W spotkaniu brały udział dzieci z klas 0-3, wraz ze swoimi wychowawcami.
Pan Waldemar Cichoń jest wielkim wielbicielem kotów, a głównym bohaterem jego książek jest jego ulubiony kot Cukierek i to właśnie o nim, małym swawolniku i rozrabiace jest cykl książek – “Cukierku ty łobuzie”.
Autor opowiedział krótką historię Cukierka, odczytał fragment przygód najbardziej niesfornego kota na świecie, a następnie dzieci miały możliwość zakupu książek z cyklu o Cukierku.
Podsumowanie konkursów bibliotecznych
Konkursy plastyczne :
Bohater mojej ulubionej książki: i Okładka do mojej ulubionej bajki
Grupa przedszkolna: wyróżnienia otrzymują:
Jan Kamiński,Olgierd Michnik, Gabrysia Haczyk, Jan Wołek
Klasy I-III / zgłoszonych 15 prac /
wyróżnienie otrzymują:
Milena Twardowska zkl I B, Katarzyna Teslenko z kl II A
Wyróznienie specjalne za oryginalność wykonania i estetykę pracy otrzymuje Nadia Gądziel z klasy IA
Klasy IV-VI
Wyróżnienia otrzymują:
Julia Antosz z kl IV, Mateusz Tischner z kl IV i Magdalena Sawczak z kl IV
Konkurs Najlepszy Czytelnik SP 138
Klasy I-III
Maja Binkiewicz /40 książek/
Tymon Śliwiński / 37 książek /
Natalia Mochocka / 31 książek /
Klasy IV-VI
Julia Antosz /135 książek/
Julia Skiba / 127 książek
Gabriela Godek /70 książek /
Konkurs czytelniczy: Musisz przeczytać tę książkę
Wyróżnienie specjalne za staranność i oryginalność wykonania otrzymuje Oskar Pawlik z klasy IV
Wyróznienia orzymuja także
Jula Skiba z klasy VA
Gabrysia Kromka z klasy VA
Gabrysia Godek z klasy VA
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach serdecznie gratulujemy.
LIST DO RODZICÓW
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI?
„ Bez względu na to ile masz zajęć, Drogi Rodzicu, najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.
Jim Trelease
DRODZY RODZICE!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Niezapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać zamiłowanie do książek.
My nauczyciele, chcemy zachęcić Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, bodź w czasie wolnym.
Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi i dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie? WIELE ZALEŻY OD RODZICÓW
Rodzice, którym zależy na wychowaniu dziecka, wiedzą,że nie da się tego osiągnąć nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko uczy się życia obserwując swoich najbliższych w codziennych sytuacjach. To ich styl życia, ich język i wartości przejmuje.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Można wiele osiągnąć codziennie czytając dziecku. Czytanie rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza jego wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.
Czytajmy dziecku 20 minut dziennie
Szanowni Państwo, pamiętajmy: dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy
i w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.
DZIECI, KTÓRYM CZYTAMY SĄ MĄDRZEJSZE, BARDZIEJ ODPORNE NA
ZAGROŻENIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA I ZNACZNIE LEPIEJ PORADZĄ SOBIE W ŻYCIU DLATEGO CZYTAJMY DZIECKU CODZIENNIE!
10 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW
KTÓRZY, CHCĄ ABY ICH DZIECI CZYTAŁY
- Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej
2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia
3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów
4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem
5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki
6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze
7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy i krzyżówki
8. Stwórz dziecku jego biblioteczkę
9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie
10. Pamiętaj – szkoła ci pomoże
10 POWODÓW
DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać:czy wiesz, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisywane w bajkach na pewno poruszą nie jedno serduszko
- Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona
- Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może być to znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić
Zapraszam do zapoznania się z aktualnościami krakowskich bibliotek publicznych
Kraków czyta w bibliotece
Uruchomienie portalu krakowczyta.pl oraz XIII edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest doskonałą okazją do przypomnienia mieszkańcom Krakowa, że czytanie, dyskutowanie o literaturze oraz udział w wydarzeniach okołoliterackich, jest jedną z najprzyjemniejszych
i zarazem najbardziej rozwijających form spędzania wolnego czasu.
Na ten wyjątkowy czas,Krowoderska,Nowohucka, Podgórska i Śródmiejska Biblioteka Publiczna, zaplanowały dla krakowian szereg wydarzeń.
Sprawdźcie, co będzie się działo w Waszych bibliotekach./szczegółowy harmonogram na stronie Krowoderskiej Biblioteki Publicznej/
Na stronie Biblioteki Krowoderskiej znajdziesz także informację na temat XIII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Książki naszych marzeń już dostępne w bibliotece szkolnej
Bieżący rok szkolny to czas realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”, do którego przystąpiła także nasza szkoła. Jest to ogólnopolska akcja zorganizowana przez MEN, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta do podejmowania działań mających zwiększyć zainteresowanie czytaniem książek wśród uczniów.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu i otrzymała środki finansowe na zakup literatury bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów, rozwijającej ich zainteresowania i uzdolnienia. Lista książek została stworzona przez uczniów i nauczycieli. Są to pozycje, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani , bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.
Książki te swoją fabułą rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczająca go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania.
Nowo zakupione książki są już dostępne w bibliotece i oczekują na spragnionych wrażeń czytelników. Uczniowie mogą wypożyczać książki nie tylko w trakcie nauki,ale także na okres ferii, co powinno pogłębić w nich nawyk obcowania z ciekawą lekturą i uświadomić im korzyści z tego płynące: duży zasób słownictwa, umiejętność myślenia, większa wiedza o świecie, a co za tym idzie lepsze wyniki w nauce to główne atuty, które trudno przecenić.
Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, ale aby tak się stało , dzieci muszą doświadczyć przyjemności czytania i odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie , rozwijania swoich zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.
Drodzy Rodzice pragniemy, abyście zachęcali swoje pociechy do czytania książek, sami z nimi czytali odkrywając nieznane lądy i zdobywając nową wiedzę, a także abyście zwracali ich uwagę na poszanowanie książki i zwracanie jej w terminie do biblioteki, aby mogły z niej skorzystać ich koledzy i koleżanki.
Zróbmy wszystko, aby nasze dzieci polubiły czytanie i zaprzyjaźniły się z książką!
Zapraszam do biblioteki szkolnej po ciekawą książkę, aby miło spędzić czas i dowiedzieć się czegoś nowego o świecie pełnym tajemnic. Biblioteka szkolna liczy około 4 tysięcy książek i udostępnia swoje zbiory: uczniom, nauczycielom, absolwentom, pracownikom szkoły oraz rodzicom. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, ponieważ księgozbiór zawiera klasykę światowej literatury dla dzieci i dorosłych, najnowsze bestselery, np. cykl powieści o Harrym Potterze a także szkolne lektury oraz literaturę pedagogiczno – psychologiczną. Książki wypożyczane są do domu na okres ok. 1 miesiąca. Ze słowników, albumów, encyklopedii i czasopism można skorzystać na miejscu w czytelni. Wypożyczalnia i czytelnia udostępnia swe zbiory:
PONIEDZIAŁEK | 10.30 – 16.30 |
ŚRODA | 13.30 – 16.30 |
CZWARTEK | 10.30 – 16.30 |
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat: