2017-2018

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

W tym roku przypada setna rocznica powstania Lotnictwa Polskiego. Zgodnie z tradycja 7 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły im. Polskich Wojsk Lotniczych. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę V pod kierownictwem wychowawcy klasy.

18. WIELKA PARADA SMOKÓW

03.06.2018 r. odbyła się 18. Wielka Parada Smoków. Ulicami Starego Miasta przeszli uczniowie wraz z opiekunami i wykonanymi figurami smoków. Nasza szkoła również wzięła udział w Paradzie. Przygotowania do niej trwały kilka miesięcy. Projekt smoka wykonała uczennica klasy VI. W realizację projektu przyłączyły się klasy VI i IV a, a opiekę nad nią sprawiały Panie: Kamila Lachawiec, Beata Jeleń i Anna Krakowska.

Booktalking – czyli opowieści o książkach w klasie I a

Na początku czerwca kilkoro uczniów z naszej klasy podjęło wyzwanie i uczestniczyło w klasowej akcji booktalkingu.
Booktalking to metoda promowania książek i czytelnictwa, opierająca się na opowiadaniu o książce w taki sposób, aby ją jak najlepiej zareklamować i zachęcić do jej przeczytania pozostałych.
Jak się okazało wyjście na środek sali i promocja ulubionej książki wcale nie są takie łatwe, dlatego tym bardziej gratulujemy uczestnikom odwagi!

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie Krakus 2018

Za nami finał konkursu wiedzy o kulturze, historii i zabytkach Krakowa. W bieżącym roku szkolnym w I etapie wzięło udział 8 uczniów z klas 5-6, ale tylko dwoje mogło reprezentować szkołę w finale. Oboje spisali się świetnie zajmując I miejsce oraz zdobywając wyróżnienie I stopnia.

Zawody pływackie klas III

Dnia 4.06.2018 w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym odbyły się zawody pływackie klas III. Spośród wszystkich dzieci naszym uczniom udało się stanąć na podium. Jeden z uczniów zajął III miejsce z czasem 20,44s w stylu dowolnym, drugi zajął I miejsce w stylu klasycznym z czasem 28,41s.

Rowerowy Maj oraz konkursy szkolne „Rowerem do szkoły” i „Hulajnogą do szkoły”

Zakończyły się konkursy realizowane w ramach projektu STARS – Rowerem do szkoły. W konkursach wzięła udział rekordowa liczba uczniów: 19 w konkursie „Rowerem do szkoły” i 73 w konkursie „Hulajnogą do szkoły”. Oba konkursy rozpoczęły się na początku kwietnia (więcej informacji wkrótce w kronice projektu). W maju dołączyli kolejni uczniowie, którzy wzięli udział w Kampanii Rowerowy Maj. Bywały dni, w które do szkoły w aktywny sposób docierało ponad 130 uczniów! Oto najważniejsze liczby Rowerowego Maja:

– 6 – nasza szkoła zajęła szóste miejsce w Krakowie (na 34 szkoły biorące udział w Kampanii),

– 46,1% – to rowerowa frekwencja szkoły w maju,

– 79,9% – to frekwencja klasy IV b, która okazała się najlepszą rowerową klasą naszej szkoły (drugie miejsce zajęła klasa IV a, trzecie miejsce klasa II b),

– 145 – tylu uczniów aktywnie wzięło udział w Kampanii.

    Wszystkim uczniom i rodzicom serdecznie gratulujemy tych wyników. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Wkrótce rozdanie dyplomów i nagród. A w Rowerowym Maju 2019 spróbujemy zająć jeszcze lepsze miejsce!

Uwaga Rodzice!

Spotkanie dla rodziców nowych klas I i oddziału przedszkolnego

(rok szkolny 2018/2019) odbędzie się 14.06.2018 o godz. 18

w holu głównym szkoły.

Z życia klasy 4a

Kiedy klasa 4a się nie uczy, to szaleje, integruje się, poznaje nowe miejsca, ludzi, bierze udział w różnych przedsięwzięciach.

FESTYN SZKOLNY

THE VOICE OF MYDLNIKI I KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

    27. 05 odbył się finał trzeciej edycji konkursu THE VOICE OF MYDLNIKI tym razem połączonego z konkursem piosenki angielskiej. Za przygotowanie wokalne dzieci jak zwykle odpowiadała p. mgr. Sylwia Stańczyk. W jury natomiast zasiadły również panie anglistki tj. p. Katarzyna Biedrońska – Albrzykowska i p. Katarzyna Rosińska.

Do Finału zakwalifikowali się następujący wykonawcy:

1. Marysia Szerłomska i Martyna Wawrzeń IVA

2. Zuzia Klimkowska, Wiktoria Galos, Wiktoria Smoter IVA

3. Sebastian Lipiarz , Filip Regulski IVB

4. Natalia Baczyńska VI

5. Klaudia Mlicka VI

6. Łukasz Goch VI

7. Liliana Ślusarek VIIB

8. Weronika Kotra VIIB

Ulubieńcy publiczności:

1. Natalia Baczyńska

2. Liliana Ślusarek

3. Weronika Kotra

Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom i konkurencja była trudna a jury nie miało łatwego zadania 🙂

Wyniki konkursu :

I miejsce Liliana Ślusarek

II miejsce Natalia Baczyńska

III miejsce Klaudia Mlicka

Wyróżnienie: Marysia Szerlomska , Martynka Wawrzeń

Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach wokalnych 🙂 !!!!!

Siódmoklasiści na zajęciach z fizyki w AGH

    Uczniowie klasy 7a i 7b brali udział w pilotażowym programie dotyczącym wspomagania nauczania przedmiotów ścisłych w klasach siódmych (cztery spotkania po 2 godziny). Zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.   W pilotażowym cyklu zrealizowano następujące tematy:

 • Kinematyka i pomiary
 • Dynamika
 • Hydrostatyka
 • Energia i termodynamika

    Na zajęciach w AGH można było się wiele nauczyć. Niekoniecznie przez suche fakty, wzory i obliczenia, ale i przez ciekawe doświadczenia i zabawy. Uczniowie mieli również możliwość zdobycia  nagród za aktywność na zajęciach, jak i na quizach sprawdzających wiedzę.

Debiut szkolnego koła teatralnego WESOŁE MINY

23 maja 2018 roku miał miejsce pierwszy występ szkolnego koła teatralnego WESOŁE MINY. Przed naszymi aktorami stanęło prawdziwe wyzwanie, bowiem wystąpili oni na VIII Krakowskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Odyseja Teatralna”. Konkurs odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5. Grupa Wesołe Miny zaprezentowała sztukę teatralną pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, nad którą pieczołowicie pracowała od stycznia. Emocje przed występem sięgały zenitu. Na przegląd udaliśmy się z przygotowanymi wcześniej dekoracjami, rekwizytami i strojami. Wyniki konkursu zostaną podane w najbliższych dniach, zaś występ naszego teatru będzie można podziwiać na Szkolnym Festynie, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (tj. 27.05.2018 r.).

Książeczki dla dzieci niewidomych

17 maja 2018 roku chętni uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali książeczki dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Akcja została zainicjowana przez Panią Katarzynę Warmeńską. Książeczki zostaną przekazane do S.O.S.-W. dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Festyn szkolny 2018

REGULAMIN KONKURSU NA NAJLEPSZE CIASTO

FESTYNU RODZINNEGO SP 138 W KRAKOWIE 2018

Organizator:

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie

Data i miejsce konkursu:

27.05.2018 r., godz. 13:00 – 14:30, SP 138 w Krakowie

Cele konkursu: 

– kultywowanie i upowszechnianie tradycji sporządzania oraz przygotowania wypieku ciast, 

–  prezentacja i degustacja ciast oraz wyłonienie najlepszych z nich, 

–  wymiana doświadczeń, przepisów oraz integracja lokalnej społeczności, 

–  pobudzenie kreatywności społeczności lokalnej.

Przedmiot konkursu: 

–  ciasto domowej roboty, 

– forma: dowolna, aczkolwiek pozwalająca Organizatorowi na przygotowanie odpowiedniej ilości porcji.

Warunki uczestnictwa: 

–  przedmiotem konkursu mogą być ciasta przygotowane przez wszystkie osoby, które wyraziły chęć udziału w konkursie „Najlepsze ciasto Festynu Rodzinnego SP 138 w Krakowie”, 

– każdy z uczestników może przygotować do konkursu tylko 1 ciasto, 

–  liczba uczestników jest nieograniczona,

–  każde z ciast oznaczone będzie numerem, a dane osoby je zgłaszającej będzie osobno umieszczone na liście uczestników konkursu dostępnej jedynie dla Organizatora do momentu ogłoszenia wyników,

–  koszty wykonania ciast pokrywają Zgłaszający, natomiast koszt nagród oraz koszty organizacyjne pokrywa Organizator.

Termin zgłoszeń: 

–  chęć udziału w konkursie należy zgłosić telefonicznie do dnia 25.05.2018 r.,

 –  ciasta zgłoszone do konkursu należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej nr 138 dnia 27.05.2018 r. do godziny 12:30 z załączoną kartką z danymi: Imię, Nazwisko, klasa do której uczęszcza dziecko.

Wyłonienie zwycięzców: 

–  ciasta konkursowe zostaną podzielone na jednakową ilość porcji ustaloną przez Organizatora, 

–  wyłonienie zwycięzców nastąpi w drodze głosowania uczestników degustujących ciasta podczas Festynu Rodzinnego,

– każdy uczestnik, który zakupi pakiet ciast konkursowych będzie mógł oddać tylko jeden głos,

–  po zsumowaniu wszystkich anonimowo zebranych głosów przyznanych przez uczestników Festynu Rodzinnego, zostanie wyłonionych trzech zwycięzców, którzy zajmą kolejno 1, 2 i 3 miejsce w zależności od ilości zebranych głosów,

–  w przypadku remisu bądź w kwestiach spornych, decydujący głos będzie miał Przewodniczący Rady Rodziców.

Ogłoszenie wyników:

–  wyniki Konkursu na Najlepsze Ciasto Festynu Rodzinnego SP 138 zostaną upublicznione o godzinie 15:00 podczas Festynu Rodzinnego SP 138 w dniu 27.05.2018 r.

–  w konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Inne istotne informacje:

–  organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o zwycięzcach i uczestnikach konkursu. Uczestnictwo w konkursie wiąże się jednocześnie ze zgodą tych osób na przetwarzanie danych osobowych do celów monitoringu oraz do publikacji na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie,

–  poprzez przystąpienie do konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w Regulaminie,

–  w przypadku pozostania porcji ciast konkursowych, po ogłoszeniu wyników zostaną one włączone do sprzedaży ciast festynowych.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej SP 138.

Wszelkie informacje na temat konkursu udzielane są pod numerem telefonu: 505 577 982

Osobą do kontaktu w sprawie konkursu jest: Kasia Kurek-Bajsarowicz

TERAPIA RĘKI 10 MAJA

10 maja w Szkole Podstawowej nr 138 odbyła się pierwsza edycja warsztatów Terapii ręki.  W zajęciach uczestniczyło dziesięcioro dzieci ze szkoły i spoza niej. Przez półtorej godziny uczniowie wykonywali ćwiczenia, mające na celu usprawnianie motoryki małej.

     Terapia ręki służy m.in. wypracowaniu prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego, łagodzeniu nadwrażliwości dotykowej, usprawnieniu samoobsługi. W konsekwencji dziecko  chętniej podejmuje się wykonywania prac plastycznych, wiązania butów, cięcia nożyczkami, a także zauważa się u niego lepszą jakość pisma.

     Dzieci wykonały sześć zadań o różnym charakterze. Pierwsze dwa angażowały możliwie najwięcej zmysłów. Wykonywanie kolorowych i pachnących glutków  oraz ciastoliny wywołało wiele pozytywnych emocji u najmłodszych. Malowanie na mleku pozwoliło każdemu poczuć się jakby był prawdziwym laborantem. KinderNiespodzianka do końca wzbudzała w uczestnikach ciekawość, a malowanie watą w najlepszy sposób angażowało dojrzały chwyt pisarski, nazywany trójpalcowym. Na koniec dzieci miały okazje wykonać własną pomoc do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. W wykonaniu jabłuszka należało próbować swoich sił w odrysowaniu kształtu, cięciu nożyczkami oraz nie jeden uczeń, po raz pierwszy miał okazje używać dziurkacza do woli.

Wszyscy uczestnicy zakończyli warsztaty z uśmiechem na ustach. Kolejna edycja już w przyszłym roku szkolnym.

N jak Niewidomy

W poniedziałek 14 maja klasa 4b gościła na lekcji Pana Piotra Korusa, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się jak funkcjonują osoby  z tego typu niepełnosprawnością, poznaliśmy sposób pisania na maszynie brajlowskiej, tworzyliśmy scenki, w trakcie których uczyliśmy się, jak my możemy pomóc osobom niewidomym w potrzebie w prawidłowy sposób.
Na zakończenie zajęć uczniowie w parach zagrali w piłkę toczoną, która obecnie jest dyscypliną paraolimpijską.
Każdy z uczniów klasy 4b mógł poczuć choć przez chwilę, jak wygląda życie, gdy jeden ze zmysłów zawodzi.
Co ciekawe, przekonaliśmy się, że osoby niewidome mogą świetnie odnajdować się  w życiu codziennym, być bardzo aktywne, a często nawet uprawiać rozmaite sporty między innymi jeździć na nartach zjazdowych !
Była to kolejna lekcja empatii !!!

Pierwsze koty za płoty – czyli I a na Mini Zielonej Szkole

W maju nasza klasa udała się na Jurę Krakowsko – Częstochowską na swój dwudniowy wyjazd klasowy. Dla większości z nas był to pierwszy taki wypad bez rodziców! Po powrocie zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka była super i już nie możemy doczekać się przyszłorocznej zielonej szkoły.
W trakcie wyjazdu braliśmy udział w spacerze przez epoki; zwiedzaliśmy Zamek w Ogrodzieńcu, gród na Wzgórzu Birów czy jaskinię. Uczestniczyliśmy także w warsztatach robienia kruchych ciasteczek i zwiedzaniu starego młyna i tartaku. Czas wolny od wycieczek przeznaczyliśmy na rozgrywki sportowe, aktywność na placu zabaw czy twórczość plastyczną. Oczywiście nie zabrakło epizodów objadania się lodami, skakania po łóżkach czy prób ogarnięcia bałaganu w naszych pokojach. Moc emocji sprawiła, że w nocy nie mogliśmy zasnąć, ale ostatecznie po godzinie pierwszej w nocy cała grupa „odpadła”, by doznać szybkiej regeneracji i o 4.30 nad ranem być już w pełni sił na kolejny, szalony dzień.

ROWEROWY MAJ – Konkurs Plastyczny

W maju w związku z akcją całorocznego programu STARS  prowadzonego w naszej szkole i akcją „ ROWEROWY  MAJ”, na lekcjach techniki uczniowie klas czwartych wzięli udział w konkursie na najlepszy plakat dotyczący bezpiecznej jazdy na rowerze. Prace wykonywane były w większości w dwie osoby. Najważniejszym kryterium było zawarcie najistotniejszych informacji związanych z bezpiecznym poruszaniem się na rowerze. Uczniowie wykazali się dużą świadomością i kreatywnością. Na plakatach znalazły się zarówno: budowa i rodzaje rowerów, sposób konserwacji, najważniejsze przepisy oraz znaki drogowe oraz cenne porady dla każdego rowerzysty m.in. – „ Nie zapomnij o zapięciu do roweru aby złodziej się nie skusił J”. Wszystkie wytwory czwartoklasistów były wspaniałe jednak jak to w konkursie trzeba było wybrać najlepszych.

WYNIKI:

I Miejsce – Bernard Prącik i Mateusz Starowicz

II Miejsce – Maja Binkiewicz i Aleksandra Frań

III Miejsce – Wiktoria Szostak i Justyna Walka

Wyróżnienie : Emila Kmiecik oraz Zosia Satora  

Wszystkim gratulujemy i życzymy korzystania z wiedzy w praktyce, czyli  na drodze, życząc SZCZĘŚLIWEJ I BEZPIECZNEJ JAZDY NA ROWERZE!!!!!!! 

„Witaj majowa jutrzenko…”

W dniu 26.04.2018 odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Apel przygotowała klasa VIIa wraz z nauczycielami: p. L. Kaszyńska, p. S. Stańczyk oraz p. M. Wall.
Dobierając scenariusz chcieliśmy oddać atmosferę tego ważnego historycznego wydarzenia w sposób ciekawy, przystępny i nieszablonowy.
Po krótkim wprowadzeniu przez narratorów zaprosiliśmy publiczność do obejrzenia 8-minutowego filmu pt. „Historia Polski”.
Dzięki temu przy dźwiękach Roty, a następnie poloneza widzowie byli świadkami najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju od zarania dziejów, aż do czasów współczesnych.
Następnie cała klasa wzięła udział w inscenizacji lekcji historii.
Potem miała miejsce prezentacja multimedialna przy dźwiękach piosenki „Witaj majowa jutrzenko”, w której śpiew włączyła się cała społeczność szkolna.
Na zakończenie przy akompaniamencie piosenki w wykonaniu Bernarda Ładysza „Jak długo w sercach naszych…” na ekranie przesuwały się pejzaże z różnych zakątków polski ukazujące piękno ojczystego krajobrazu.
Wystąpienie uczniów klasy VIIa spodobało się publiczności i zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Titanic

Dnia 09.04.2018 klasa VIIa udała się wraz z opiekunami (p. M.Wall i p.K.Kamer) na wystawę „Titanic-historia prawdziwa”.
Poznaliśmy historię tragicznego rejsu sprzed 106 lat, zobaczyliśmy przedmioty codziennego użytku, bagaże i pamiątki pasażerów.
Mieliśmy okazję przejść wystawę śladami jednego z pasażerów, poznać jego unikalną historię, poczuć atmosferę przepychu i splendoru epoki.

Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu

W dniu 09.05. 2018 r. uczniowie klasy 4b i 7a wraz z opiekunami Panią Renatą Jasińską, Panią Marią Wall, Panią Sylwią Stańczyk oraz Panią Małgorzatą Lipert  uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Zwiedzili tam wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”.

 Tematem wystawy jest organizm ludzki – wystawa ma uświadomić,  jak jest on złożony i wymagający.  Przedstawiono tu pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Pierwsza część  poświęcona jest oddychaniu. Tu można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o układzie oddechowym. Uczniowie widzieli jak pracują płuca palacza i zdrowego człowieka bez nałogów. Kolejna część, przedstawia pracę serca. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak pracuje serce i dzięki specjalnym promieniom, obejrzeliśmy swoje żyły, a nawet zmierzyliśmy częstotliwość uderzeń własnego serca. Dużą popularnością  cieszyła się jazda na rowerze, ponieważ na ekranie pokazany  jest szkielet wykonujący te same ruchy co rowerzysta. Można było przekonać się także, jak szybko jesteśmy  w stanie pobiec i jak wysoko skoczyć, tutaj rekordy biła klasa 4b. Wiele radości przyniosły uczniom gry i układanki  logiczne, bieżnia, ale najwięcej emocji wywołał tor przeszkód  z wózkiem inwalidzkim, którego pokonanie okazało się bardzo trudne.
W drodze powrotnej do domu podziwiali krajobraz regionu świętokrzyskiego, piękny Zamek Królewski w Chęcinach, u podnóża którego zakupili pamiątki, zwiedzili również kamieniołom. Na zakończenie udali się do Kielc gdzie odwiedziliśmy Muzeum Zabawek i Zabawy.  Znajdują się tu ogromne zbiory zabawek historycznych, jak i współczesnych. Wszystko zaprezentowane w wyjątkowy i interesujący sposób. Do domu uczniowie wrócili spóźnieni, ale doskonałych humorach.

Kampania Rowerowy Maj

Szanowni Państwo!

W maju czeka nas prawdziwe wyzwanie rowerowe i wspaniała zabawa. Żeby się wszystko udało musimy sobie pomóc i podporządkować się najważniejszym zasadom:

 1. Kampania „Rowerowy Maj” adresowana jest do uczniów i pracowników szkół podstawowych (w Kampanii poza Krakowem udział bierze 29 miast z całej Polski).
 2. Kampania organizowana jest przez Miasto Kraków w partnerstwie z Miastem Gdańsk.
 3. Głównym celem Kampanii jest promowanie zdrowego trybu życia oraz popularyzacja komunikacji rowerowej.
 4. Kampania zakłada rywalizację w formie zabawy na trzech poziomach:
  a) szkolnym,
  b) klasowym,
  c) indywidualnym.
 5. O wyniku szkoły lub klasy decyduje liczba przyjazdów do szkoły na rowerze (hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach) w stosunku do liczby wszystkich uczniów w danej placówce szkolnej lub klasie.
 6. W ramach Kampanii liczone będą przejazdy do szkoły w dniach od 7 do 30 maja 2018 r.
 7. Uczniowie (których Rodzice wyrazili pisemną zgodę na udział w Kampanii) otrzymali książeczki rowerowe oraz informatory.
 8. Za każdy przyjazd do szkoły uczeń otrzymuje dwie naklejki: pierwszą do swojej książeczki, a drugą na wspólny plakat klasowy (proszę podpisać książeczki).
 9. Przyjazd każdego ucznia będzie odnotowywany w specjalnym dzienniku elektronicznym, stworzonym na potrzebę Kampanii.
 10. Parkowanie rowerów i innych pojazdów. Do tej pory uczniowie parkowali swoje pojazdy przed wejściem do szkoły i na parkingu (gdzie są stojaki rowerowe). Można nadal korzystać z tych miejsc ale bardzo prosimy o takie parkowanie by nie blokować przejścia/przejazdu innym osobom.
 11. Uczniowie, którzy od 5 kwietnia biorą już udział w konkursach „Rowerem do szkoły” i „Hulajnogą do szkoły” proszeni są przyjeżdżanie do szkoły nadal tymi samymi pojazdami.
 12. Zapraszamy do udziału w Rowerowym Maju! Wszystkim życzymy powodzenia!

Indywidualne biegi przełajowe

„Indywidualne biegi przełajowe”    

25 kwietnia 2018r. na krakowskim AWF odbyły się Indywidualne biegi przełajowe. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Maja Binkiewicz, Wiktoria Szostak, Natalia Mochocka, Filip Regulski, Kamil Binkiewicz oraz Mateusz Starowicz (kl IV) dzielnie walczyła o najlepsze wyniki. W biegach wzięło udział bardzo wielu uczniów szkół krakowskich, dlatego konkurencja była ogromna. Najlepszy z naszych uczniów zajął 27 miejsce.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „MAGIA ŚWIĄT” okazał się sukcesem!!!

II MIEJSCE DLA IGNACEGO BOCHNAKA

 W tym roku szkolnym odbył się Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Magia świąt”, w którym kilkoro naszych uczniów zdecydowało się wziąć udział. Jak już zostało wspomniane był to konkurs ogólnopolski, co powodowało olbrzymią konkurencję. Tym większą radością jest dla nas ogłosić, iż jeden z naszych uczniów – Ignacy Bochnak z klasy 7b – zajął II miejsce. Tematyka konkursu dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia a konkurs nosił nazwę „Magia Świąt”. Ignasiowi gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za dalsze fotograficzne sukcesy!!!!

Koszykarki Wisły Can Pack

Dnia 12.04.2018 r. do naszej szkoły przyjechali wyjątkowi goście: Koszykarki Wisły Can Pack. W reprezentacji Klaudii Niedźwiedzkiej, Giedre Labuckiene i Farhiya Abdi koszykarki pokazały uczniom kilka ciekawych zabaw i ćwiczeń z piłkami. Po wspólnym meczu spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów oraz wspólnym zdjęciem pamiątkowym.

THE VOICE OF MYDLNIKI I KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

17.04 we wtorek odbyła się trzecia edycja I etapu wokalnego konkursu szkolnego „THE VOICE OF MYDLNIKI„ połączony tym razem z „KONKURSEM PIOSENKI ANGIELSKIEJ”. Wydarzenie jak zwykle cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Aby zachęcić bardziej nieśmiałych, regulamin konkursu dopuszczał w tym roku również występy uczniów w duetach lub tercetach. Wystąpili przedstawiciele klas 4-7. Dzieci prezentowały repertuar polski i anglojęzyczny. Wszyscy uczestnicy byli oceniani w kategoriach The Voice of Mydlniki, a dodatkowo osoby śpiewające anglojęzyczne piosenki, oceniani byli pod względem językowym biorąc jednocześnie udział w Konkursie piosenki angielskiej. Jury konkursu wystąpiło w składzie:

p. Katarzyna Albrzykowska-Biedrońska

p. Sylwia Stańczyk

p. Katarzyna Rosińska

Jury przyznawało punkty biorąc pod uwagę : intonację ( czystość dźwięku), ogólne wrażenie, interpretację utworu, dykcję, poprawność językową, poziom trudności utworu, energie i ruch sceniczny.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM BARDZO GRATULUJEMY !!!!!!

BYLIŚCIE WSPANIALI !!!!

Nagrodą dla najlepszych jest zakwalifikowanie się do finału, który odbędzie się na Festynie szkolnym w dniu 27 Maja 2018r. w niedzielę.

Do Finału przeszli następujący wykonawcy:

1.Marysia Szerłomska i Martyna Wawrzeń IVA

2. Zuzia Klimkowska, Wiktoria Galos, Wiktoria Smoter IVA

3. Sebastian Lipiarz , Filip Regulski IVB

4. Natalia Baczyńska VI

5. Klaudia Mlicka VI

6. Łukasz Goch VI

7. Liliana Ślusarek VIIB

8. Weronika Kotra VIIB

Msza w intencji Ojczyzny

W dniu 11 kwietnia chętni uczniowie z naszej szkoły pod opieką nauczyciela uczestniczyli na zaproszenie księży z parafii Najświętszej Marii Panny we mszy świętej. Msza była odprawiona w intencji Ojczyzny, która w tym roku obchodzi stulecie  odzyskania niepodległości.

Krakowski Szlak Nieodległości

W dniu 12 kwietnia klasy 7 ruszyły pod opieką nauczycieli Krakowskim szlakiem niepodległości. Uczniowie zapoznali się z historią Cmentarza Rakowickiego, głównie z częścią cmentarza gdzie pochowani są powstańcy i żołnierze walczący w Wielkiej Wojnie. Następnie spacerem przez Rynek Główny i ulice Marszałka J. Piłsudskiego udali się do Muzeum  Czynu Zbrojnego na ulice Oleandry. Tam oprowadzeni przez p. Komendanta zapoznali się z historią tego miejsca i przypomnieli sobie wiadomości dotyczące Marszałka  J. Piłsudskiego i Legionów Polskich.

Odwiedziny w Bibliotece Jagiellońskiej

W piątek 6 kwietnia 2018 roku klasa 4b swoją godzinę wychowawczą odbyła w bardzo ciekawym miejscu , w Bibliotece Jagiellońskiej . Uczniowie poznali  historię Biblioteki Jagiellońskiej i jej zasadę działania. Zwiedzili miejsca do których zwykli ludzie nie mogą wchodzić. Były to Oddziały Magazynów np. czasopism, książek i zbiorów towarzyszących. Dzieciom zaprezentowano nowoczesny system transportu książek – System Tele-Lift, oraz sposób magazynowania zbiorów w BJ .Zachwyt uczniów wywołały przesuwne szafy, które mogą pomieścić więcej woluminów. Pokazano też jak wygląda Czytelnia Pracowników Nauki, Czytelnia Informacji Naukowej, Czytelnia Dokumentów Audiowizualnych, Czytelnia Europeistyczna, Czytelnia Główna . Zwiedzanie zakończyło się w Klinice Papieru tu zapoznano uczestników wycieczki z procesem odkwaszania zbiorów, w celu zachowania ich długowieczności. Warto podkreślić, iż w Polsce system do masowego odkwaszania zbiorów, w tym zbiorów oprawnych, jest wykorzystywany tylko w dwóch miejscach, tj. w Bibliotece Narodowej oraz w Bibliotece Jagiellońskiej.
Uczniowie klasy 4b zostali dwukrotnie pochwaleni za wzorowe zachowanie  przez Pracowników Biblioteki Jagiellońskiej.
GRATULACJE !!!!!!!

TERAPIA RĘKI

To takie proste! Czyli pierwszaki w muzeum

Pod koniec marca uczniowie klasy Ia wybrali się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Dzieci miały okazję zobaczyć nową, interaktywną wystawę „To takie proste!”, która łączyła elementy nauki i zabawy. Na wystawie każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci m.in. tworzyły filmy poklatkowe, układały skomplikowane konstrukcje z klocków, prowadziły ożywioną konwersację z robotem przyszłości czy wytwarzały energię elektryczną.
Po obejrzeniu wystawy wszyscy wzięli udział w zajęciach warsztatowych, na których poznali historię papieru oraz technikę czerpania papieru. W czasie, gdy każdy z uczniów własnoręcznie, ze wspólnie wytworzonej pulpy produkował kartkę, pozostali mierzyli się z trudną i uczącą pokory sztuką kaligrafii tworzonej za pomocą gęsiego pióra.
Deklaracje dzieci: „Proszę pani, ja tu jeszcze wrócę!” są chyba najlepszym dowodem na to, że wyprawa była naprawdę udana!

Wycieczka do Jodłówki Tuchowskiej

26 marca klasy IV a oraz V pojechały trzydniową na wycieczkę do Jodłówki Tuchowskiej. Wieś, w której znajduje się Dom Wczasów Dziecięcych, przepełniona jest pamiątkami historii, którą   przybliżyła uczniom jedna z wychowawczyń ośrodka. Uczniowie poznali legendę związaną z latarnią lądową, historię cmentarza cholerycznego, a także tragiczne losy mieszkańców  pobliskiej wsi Jamna. Znakomita pani Sylwia będąca wychowawczynią obu  grup (z zawodu historyk)  opowiedziała także o partyzanatach walczących w okolicznych lasach w czasie trwania drugiej wojny światowej.
Uczniowie zwiedzili także Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, w którym z pasją  i ogromnym znawstwem, o zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy i rzeki, opowiadali przewodnicy. W Ciężkowicach uczniowie obejrzeli również Skamieniałe Miasto. Podczas pobytu w Jodłówce Tuchowskiej ważnym wydarzeniem były zorganizowane przez klasę 4a urodziny jednej z koleżanek. Świetne zdolności organizacyjne  uczennic, które w tajemnicy wszystko przygotowały, spowodowały, że Zuzia miała profesjonalnie przygotowaną imprezę, której pewnie nigdy nie zapomni!W trzecim dniu pobytu obie grupy weszły na Brzankę. Zmęczenie uczniów zaostrzyło apetyty. Z talerzy podczas obiadu znikło wszystko, nikt nie marudził, a nawet jakaś niezwykła cisza i skupienie zapanowały na jadalni:). Wyjazd do Jodłówki Tuchowskiej, prócz ogromnej wartości edukacyjnej, przyniósł dużo radości i zadowolenia. Obie klasy długo będą wspominać ten niezwykły czas!

Wielkanoc 2018

W czwartek 22.03.2018 r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Po serdecznym powitaniu przez Panią Dyrektor wszystkich przybyłych osób, uczniowie klas II radośnie – inscenizacją, wierszami i piosenkami – powitali wiosnę oraz zapoznali przybyłych gości z obrzędami związanymi z nadchodzącymi świętami. Następnie odbył się pokaz tańca i teakwando. Po zakończonej części artystycznej najmłodsi goście wykonywali różne ozdoby świąteczne, a dorośli brali udział w głosowaniu na najlepsze ciasto wielkanocne. Wszyscy goście mogli kupić ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów klas 1-7 i oddziału przedszkolnego.

Kampania Rowerowy Maj w naszej szkole

W maju nasza szkoła będzie brała udział w Kampanii Rowerowy Maj. Jest to kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji pro rowerowych. 
 Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Wszystkie informacje dotyczące tego wydarzenia znajdują się na stronie www.rowerowymaj.eu

Lekcje plastyki

Wyjątkowe lekcje plastyki – tematyka ozdoby świąteczne

 W tym roku szkolnym jak co roku przed kiermaszem wielkanocnym uczniowie wykonywali na lekcjach plastyki ozdoby świąteczne pod opieką p. mgr. Sylwii Stańczyk.
Zajęcia te cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. W klasach czwartych dzieci malowały piękne kurczaczki świąteczne a w klasie piątej wykonane zostały pisanki w technice decoupage. Starsze klasy natomiast stworzyły przepiękne wieńce wielkanocne i estetycznie pomalowane pisanki. Nie obyło się bez wesołych momentów takich jak m.in. użycie suszarek do włosów do szybszego zasychania farby czy użycia wiatraków szkolnych J. Zarówno młodsze jak i starsze klasy z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach a wykonane ozdoby wystawione zostały jak co roku na kiermaszu szkolnym ciesząc się dużym zainteresowaniem.

Warsztaty „Zielona Kraina – edukacja ze smakiem”

Warsztaty „Zielona Kraina –edukacja ze smakiem”

W dniu 23 marca 2018 roku uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w unikalnym autorskim projekcie o zasięgu ogólnopolskim, którego zadaniem jest edukacja młodego pokolenia w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia. Projekt powstał z inicjatywy firm Jeronimo Martins Polska i Green Factory Holding. Partnerem merytorycznym akcji jest Instytut Żywności i Żywienia. Udział w projekcie był bezpłatny a warsztaty prowadzone były przez wykwalifikowanych dietetyków  .

Podczas zajęć czwartoklasiści samodzielnie komponowali zdrowy posiłek składający się z zielonego koktajlu, sałatki oraz pysznego bakaliowego deseru. Wspólnie dyskutowali również na temat wpływu dobrze zbilansowanej diety na  ich samopoczucie oraz energię życiową. W składzie przygotowywanych posiłków znalazły się wyłącznie pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty takie, jak np. świeże i suszone owoce, warzywa, orzechy i pestki. Wszyscy ze smakiem degustowali przyrządzone przez siebie potrawy. Warsztaty przyniosły uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń. Na zakończenie dzieci dostały ulotki, na których w przystępny sposób przedstawione są zasady zdrowego odżywiania

Relację z warsztatów w naszej szkole można było oglądać w głównym wydaniu Kroniki Krakowskiej gdyż warsztatom towarzyszyła Telewizja Regionalna .

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem do odwiedzenia strony internetowej warsztatów.

Na stronie programu (www.zielona-kraina.com) organizatorzy udostępnili materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców. Pedagodzy mogą skorzystać ze skryptów zajęć lekcyjnych, które pomogą edukować uczniów w zakresie prawidłowego odżywiania się. Rodzice natomiast znajdą cenne informacje o zasadach żywienia dzieci, porady dotyczące tego, jak pomóc dziecku z nadwagą oraz jak dbać o aktywność fizyczną młodego człowieka.

Program warsztatów jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz wpisuje się w założenia programu „Szkoła promująca zdrowie”.

Polski Czerwony Krzyż

DZIEŃ OTWARTY 22 MARCA 2018

Warsztaty Wielkanocne

Igrzyska Narciarskie dla Dzieci Szkół Podstawowych

Dnia 6.03.2018 w Sieprawiu odbyły się Igrzyska Narciarskie dla Dzieci Szkół Podstawowych. Nasza wesoła szóstka uczniów dzielnie nas reprezentowała. Jesteśmy z nich bardzo dumni i czekamy na kolejne zawody w których będziemy mogli pokazać na co nas stać.

KOŁO JĘZYKA MIGOWEGO

Zapraszam na zajęcia z języka migowego w czwartki 12.50-13.35 do sali 20.
Magdalena Szymczak

22 marca Dzień otwarty

OGŁOSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie informuje, że od  1 marca 2018 r. rozpoczęły się zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2018/2019.

Dnia 22 marca (czwartek) 2018 r. w godz. 17.00 – 19.00 zapraszamy  rodziców wraz z dziećmi na „Dzień Otwarty” i kiermasz świąteczny  do szkoły.

W tym dniu można obejrzeć bazę szkoły, zapoznać się z ofertą edukacyjną, poznać nauczycieli,  dokonać wszelkich formalności związanych z zapisem dziecka do szkoły oraz uczestniczyć w spotkaniach i zabawach prowadzonych przez nauczycieli wraz z uczniami naszej szkoły.

Serdecznie zapraszamy!!!

Kółko teatralne

WIELKANOC Z PCK

W dniach od 7 do 12 marca 2018 roku w naszej szkole odbędzie się zbiórka żywności w ramach ogólnopolskiej akcji – „WIELKANOC Z PCK”.

Z zebranych produktów zostaną przygotowane świąteczne paczki żywnościowe, które zostaną przekazane potrzebującym. Przyniesione produkty prosimy składać w wyznaczonym miejscu na dolnym korytarzu przy sali komputerowej. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

„ZIMA W SZKOLE”

Od 12.02. do 16.02. w naszej szkole była organizowana akcja „Zima w Szkole”. Zainteresowanie spędzeniem ferii na warsztatach i zwiedzaniu wielu ciekawych miejsc było bardzo duże.

Dla przybyłych zaplanowane zostało mnóstwo atrakcji.

W poniedziałek dzieci zgłębiały tajniki wypiekania pizzy. Pizzerman opowiadał o tym, skąd pochodzi ten przysmak i jak go zrobić. Każdy uczestnik mógł przyrządzić swój własny kawałek pizzy, a następnie go zjeść.

Tego samego dnia, w szkole, odbyły się warsztaty taneczne. Uczniowie bawili się w rytm największych hitów.

Wtorek upłynął wszystkim pod znakiem magii. Odwiedziliśmy restaurację „Dziórawy Kocioł”, inspirowaną książkami o Harrym Potterze. Oprócz pysznego napoju karmelowego, na dzieci czekały zajęcia, podczas których magiczne sztuczki były wyjaśniane prawami fizyki. Niezwykłych wrażeń dostarczyły również warsztaty robotyki, na których każdy uczestnik mógł zbudować i zaprogramować własnego bramkarza.

Niesamowita była też środa. Uczniowie wybrali się do Muzeum Żywych Motyli, gdzie mogli dotkną i potrzymać na ręce prawdziwe motyle i patyczaki. Następnie, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób robi się cukierki. Na tym jednak nie koniec! W Manufakturze Cukierków, każdy uczestnik wykonał swojego lizaka, którego mógł zabrać do domu. Nasi Mistrzowie Cukiernictwa uzyskali dyplomy i słodkie upominki.

Po powrocie do szkoły, dzieci wysłuchały porywającej opowieści o przygodach skarpetek. Z przyniesionych materiałów, uczniowie uszyli własne skarpetki i wymyślili przygody, jakie mogły one przeżyć. Spośród uczestników, wyróżniono pięć osób, które otrzymały nagrody za swoją pracę.

Czwartek był czasem, który dzieci poświęciły na wykonywanie swoich instrumentów oraz imprezę muzyczną. Jak się okazało, przygotowanie instrumentu wcale nie jest takim trudnym zadaniem. W szkole, na uczestników czekały kolejne wrażenia – poznanie sposobu wykonywania świec i aromatycznych mydełek. Co więcej, każde dziecko zrobiło swoją świecę i swoje mydełko.

W piątek zaczął się odpoczynek po całym tygodniu pełnym różnorodnych przeżyć. Uczniowie wybrali się do Multikina na seans filmowy. Po powrocie do szkoły nastąpiło podsumowanie akcji „Zima w Szkole” i rozdanie dzieciom dyplomów wraz z upominkami. Uczestnicy zostali wyróżnieni za punktualność, pomoc kolegom i koleżankom, a także za obecność w czasie feryjnej akcji.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i moc wrażeń.

Zapraszam w wakacje na akcję „Lato w Szkole”.

Do zobaczenia!

Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dnia 26 stycznia 2018 r.  w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 138 im. Polskich Wojsk Lotniczych w Krakowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały spektakl teatralny pt. ,,Szewczyk Dratewka”. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania licznie przybyłych gości przez Panią Dyrektor – Iwonę Olczyk. Następnie wychowankowie powitali Babcie i Dziadków piosenką pt. ,,Kiedy babcia była mała …”, gdzie oprócz donośnych  śpiewów, można było podziwiać grę na instrumentach małych artystów. Po krótkim wstępie rozpoczęło się przedstawienie teatralne. Była czarownica, księżniczka, dzielny Szewczyk oraz grono bohaterów,  dzięki którym historia, ku uciesze zebranych gości miała swój szczęśliwy finał. Przedstawienie zakończyła ,,Deszczowa piosenka” oraz wręczenie Babciom i Dziadkom, serduszek, wykonanych przez dzieci z różnobarwnej wełny. Piosenki na tę okazję przygotowała z uczniami Pani Sylwia Stańczyk. Uśmiechom i owacjom nie było końca, a po spektaklu przybyli goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem. Mamy nadzieję, że to miłe wydarzenie pozostanie na długo w pamięci i sercach Szanownych Babć i Dziadków

OGŁOSZENIE

Zemsta

7 II 2018 r. klasa 7a była wraz z panią od języka polskiego Anna Krakowską w Teatrze Stu na „Zemście” A. Fredry. Wspaniała zabawa trwała przez dwie godziny. Uczniowie  mieli możliwość obejrzenia inscenizacji w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Niezwykłe widowisko opowiadające o ludzkich przywarach i słabościach rozweseliło wszystkich oglądających spektakl.

Spektakl profilaktyczny pt. „Tolerancja”

W dniu 18 stycznia 2018 r. uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-VII brali udział w Spektaklu profilaktycznym pt. „Tolerancja”

Jak widać na zdjęciach, wszyscy czynnie uczestniczyli w spektaklu.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

W obecnych czasach lekcje nie muszą się odbywać w sposób konwencjonalny. Bogata oferta krakowskich muzeów umożliwia uczniom zdobycie wiedzy w zupełnie inny sposób. Muzeum

Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zorganizowało niezwykle interesującą wystawę pt. „Japońska układanka”, na którą klasa 4 a wybrała się 25 stycznia 2018 r. Prowadząca wystawę w ciekawy sposób przeniosła uczniów w świat japońskiej kultury i sztuki. Uczniowie na początku poznali fakty dotyczące geografii, demografii, a także religii i symboli Japonii. Dowiedzieli się, czym dla Japończyków jest lalka Daruma, w jaki sposób powstało sushi, a także w  jakich okolicznościach mieszkańcy tego kraju zakładają kimono oraz jak wygląda typowy dom japoński. Uczestnicy wystawy wzięli również udział w warsztatach kaligrafii i origami.

Spacer po Krakowie pizzeria

W styczniu uczniowie kl. I b wybrali się na zimowy spacer po Rynku Głównym w Krakowie. Podziwiając uroki pięknych kamienic, otulonych w świąteczne girlandy, doszliśmy do ul. Floriańskiej.

Czekał tam na nas Tata Dominika, który w ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pasji numizmatycznej. Pokazał nam swoje bardzo interesujące zbiory monet i innych przedmiotów z Polski, a także z różnych stron świata. Słuchaliśmy opowieści przy dźwiękach muzyki  z patefonu. Na zakończenie każdy z nas otrzymał pamiątkową monetę, która być może rozwinie w nas pasję kolekcjonerską.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były warsztaty pieczenia pizzy w Pizzerii Dominium. Obserwując sposób przygotowywania ciasta, każdy z nas mógł wykazać się kreatywnością i stworzyć swoją ulubioną pizzę.

ZIMA W SZKOLE 2018!

ZIMA W SZKOLE! 
2018!

Dyrektor szkoły informuje, że w związku z przystąpieniem do akcji „Zima w szkole” na terenie szkoły w czasie ferii zimowych – w I tygodniu ferii będą prowadzone zajęcia dla dzieci.(12.02.2018 – 16.02.2018 )

Rodzice którzy chcą zapisać swoje dzieci na zajęcia w czasie ferii, proszeni są o zgłoszenie się do wychowawcy  świetlicy.

Zajęcia będą prowadzić nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole.

 Będą to zajęcia sportowe, gry i zabawy ruchowe, zajęcia komputerowe, plastyczne, wyjścia do kina, wycieczki.

 Program będzie realizowany przez 5 dni w tygodniu ( od poniedziałku do piątku), 8 godzin dziennie – od 8.00 do 16.00

      ZGŁOSZENIA DO 8  STYCZNIA 2018 r

Kiermasz Świąteczny 2017

Radość świętowania

Przygotowania do świąt rozpoczęliśmy  Kiermaszem Bożonarodzeniowym. Uczniowie klas 0-VII wykonali ozdoby świąteczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Całość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV b. Wśród atrakcji znalazła się  kolęda zaśpiewana przez dzieci z Ukrainy w ich ojczystym języku. Poznaliśmy też  przysmaki kuchni ukraińskiej. Jak zawsze można było wykonać własną ozdobę choinkową lub polukrować pierniczki.

Następny kiermasz w marcu. Zapraszamy.

POMAGANIE PRZEZ UBRANIE

POMAGANIE PRZEZ UBRANIE

Porządkując swoją szafę nie wiesz co zrobić z niepotrzebnymi elementami garderoby? Przede wszystkim niczego nie wyrzucaj. Twoje ubrania i obuwie, mogą pomóc potrzebującym. Odzież, którą uznałeś za niepotrzebną będziesz mógł przeznaczyć na akcję dobroczynną.

Zapewne zastanawiasz się jaki jest tego cel. Głównym założeniem działalności „Pomaganie przez ubranie” jest wsparcie finansowe fundacji charytatywnych, do których trafią pieniądze wygenerowane z zebranych tekstyliów. Jeśli zatem posiadasz niepotrzebne rzeczy w stanie nadającym się do dalszego użytku przyłącz się i pomóż.

Wszystkie rzeczy pochodzące ze zbiórek są dokładnie sortowane i dzielone na 200 kategorii asortymentowych. Następnie są sprzedawane do krajów, takich jak Pakistan, Afganistan, Ukraina, Ghana, Nigeria, Togo, Kenia, Tanzania, Uganda, Indie, w których mniej zamożnych osób nie stać na zakup nowej odzieży i obuwia. Wygenerowane środki finansowe zostaną przekazane na pomoc podopiecznym Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera.

ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

„ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE”- niosą pomoc i dobre słowo. Kupując kartki wspierasz chorych, niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda („w górę serca”).  Akcja trwa od 27 listopada do 22 grudnia. Kartki można nabyć u opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Kamili Lachawiec. Koszt świątecznej kartki z kopertą to 2 zł.

99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu 9 -go listopada 2017 r.  w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna wzięła w nim udział z zaangażowaniem śpiewając pieśni patriotyczne. 
Serdeczne podziękowania należą się klasie 7 a , która pod opieką nauczycieli przygotowała apel.

III DZIELNICOWY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

REGULAMIN

 III  DZIELNICOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

 1. Celem konkursu jest:
 • Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;
 • Pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych;
 • Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;
 • Ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
 1. Tematyka konkursu

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy– szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: samodzielność wykonania, nawiązanie do tradycji, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

3. Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych:

– oddziały przedszkolne –  klasy III

– klasy IV-VII

 1. Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną wykonaną z dowolnego tworzywa. Dopuszczalne maksymalne wymiary szopek: 50cmx50cmx50cm. Szopki które przekroczą dopuszczalne wymiary, nie będą oceniane. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo.).
 2. Konstrukcja szopki powinna być stabilna, o sztywnym podłożu. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, kategoria wiekowa, nazwa przedszkola, szkoły, klasa.
 3. Szopkę należy dostarczyć do 10.12.2017 r. do godz. 10.30. do kościoła pw. MBNP w Krakowie Mydlnikach.
 4. Od 11.12.2017r. do 16.12.2017r. istnieje możliwość głosowania na nagrodę publiczności przez internet: facebook.com/parafiamydlniki/

Ocena i nagrody

 1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów specjalnie do tego celu.
 2. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:
 • ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;
 • opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów
 • wkład pracy;
 • estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;
 • walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

Rozdanie nagród : 17.12.2017 r. po mszy św. o godz. 10.30 w kościele.

ORGANIZATORZY:

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii MBNP Kraków- Mydlniki

Szkoła Podstawowa nr 138 w Krakowie

FUNDATOR NAGRÓD- DZIELNICA VI KRAKÓW- BRONOWICE

#Badzmyrazem

CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA

W ramach akcji „CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”  w naszej szkole zostanie przeprowadzona zbiórka żywności. Z zebranych produktów zostaną przygotowane świąteczne paczki żywnościowe, które zostaną przekazane rodzinom wielodzietnym, matkom samotnie wychowującym dzieci oraz bezdomnym.  Przyniesione rzeczy można składać na dolnym korytarzu w wyznaczonym miejscu. Akcja trwa do 01.12.2017 r. 

Uczniowski Klub Sportowy „Tornado”

Uczniowski Klub Sportowy „Tornado” zaprasza na zajęcia sportowe w roku szkolnym 2017/2018

Tenis ziemny         Środa: 14:30-15:15  gr. I

                                         15:15-16:00  gr. II

 Siatkówka             Piątek: 14:30-16:00

Wszelkie informacje i zapisy: uks.tornado@gmail.com

KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI

BIBLIOTEKA SZKOLNA

OGŁASZA KONKURS

PLASTYCZNO – LITERACKI

DLA KLAS 0-3

PT „MÓJ PLUSZOWY MIŚ”

Wymagania konkursowe:

– uczniowie klas 0 -1 wykonują pracę plastyczną pt. „Mój pluszowy miś” na kartce formatu A4. Technika dowolna. W prawym, dolnym rogu należy pracę podpisać imieniem i nazwiskiem.

– klasy 2-3 – wykonują pracę plastyczną pt. „Mój pluszowy miś” na kartce formatu A4. Technika dowolna. W prawym, dolnym rogu należy pracę podpisać imieniem i nazwiskiem.

Dodatkowo, do pracy należy dołączyć napisany przez siebie wiersz na temat swojego pluszowego misia. Rozmiar wiersza dowolny.

Prace należy oddać do wychowawców, do 23 listopada!

Ślubowanie Pierwszoklasistów

27 października cała społeczność naszej szkoły oraz rodzice uczestniczyli
w uroczystości Ślubowania Pierwszoklasistów. Po pozytywnie zaliczonym egzaminie oraz wypiciu magicznej mikstury Pani Dyrektor dokonała pasowania kandydatów na uczniów szkoły.

Pierwszakom serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

Wspólne czytanie „Pana Tadeusza” klasy 7a

W poniedziałek, 2 X 2017 r. z inicjatywy pani Anny Krakowskiej odbyło się wspólne czytanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza klasy 7a. Wybrane fragmenty kolejnych ksiąg czytali chętni uczniowie. Młodzież wzięła również udział w nauce „Inwokacji” w rytm hip- hopu, a także w konkursie plastycznym. Wielką radość sprawiła uczniom zabawa teatralna,  podczas której odgrywali wybrane przez siebie fragmenty epopei. Entuzjastycznie podeszli do tego niekonwencjonalnego zadania. Przestrzeń szybko wypełniła się emocjami Mickiewiczowskich bohaterów: Gerwazego, księdza Robaka, Telimeny, Zosi i Tadeusza. Gra młodych aktorów była ekspresyjna i przejmująca.  Siódmoklasiści tego wieczoru zgodnie współpracowali przy tworzeniu kolażu wybranych przez siebie scen utworu. Na zakończenie spotkania klasa obejrzała fragment filmu Andrzeja Wajdy z uwagą śledząc perypetie niezwykłych bohaterów.