2018-2019


19. Wielka Parada Smoków – W 40 smoków dookoła świata

      W tegorocznej Wielkiej Paradzie Smoków wzięło 31 smoków wykonanych przez dzieci i młodzież z całego kraju. Naszego smoka wykonali uczniowie klasy 7, to właśnie oni animują zaprojektowanego przez siebie i własnoręcznie wykonanego  smoka.

Wszystkie smoki walczą o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego.

IV b w Parku Jordana

Dnia 13 czerwca 2019 klasa IV b odbyła wycieczkę do Parku Jordana. Mimo upalnych dni wszyscy bardzo aktywnie spędziliśmy czas. Była jazda na hulajnodze, deskorolkach, wrotkach, rolkach, a także wspinaczka i gra w piłkę nożną. Poniżej krótka fotorelacja. 

Warsztaty Pierwszej Pomocy

    Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. 5 czerwca 2019 r. zorganizowano dla uczniów warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dzień Dziecka 2019

Prelekcja dla rodziców

Wycieczka w Karkonosze

W zeszłym tygodniu odbyła się trzydniowa wycieczka w Karkonosze dla klas starszych. Uczniowie mieli okazję przejść podziemiami kopalni uranu w Kowarach, zobaczyć skandynawską świątynię Wang w Karpaczu, a także przepiękny wodospad Kamieńczyk  w Szklarskiej Porębie. Prawdziwą atrakcją było jednak zwiedzanie Pragi, która zachwycała swoimi zabytkami
i intensywnie kwitnącymi kasztanami.

Dzień otwarty

Wyjątkowe lekcje plastyki z klasą 7mą !

Uśmiech

W naszej szkole powstały piękne prace plastyczne w klasie siódmej. Dotyczyły one zagadnienia asamblażu czyli forma artystyczna, będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych. Zapraszamy do podziwiania !

Rowerowy Maj w naszej szkole

Podobnie jak przed rokiem w maju nasza szkoła będzie brała udział w Kampanii Rowerowy Maj. Jest to kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji pro rowerowych. 
    Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Wszystkie informacje dotyczące tego wydarzenia znajdują się na stronie www.rowerowymaj.eu.
Zapraszamy do udziału w Rowerowym Maju. Wszystkim życzymy powodzenia.

Egzamin Ósmoklasisty

Zawiadamiam, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2018/2019, przekazanym Państwu 
na początku roku szkolnego  w dniach 15 IV, 16 IV, 17 IV 2019 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Dla uczniów klas VIII to bardzo ważne wydarzenie.

Podczas tych dni świetlica pracuje  od 7.00 – 17.00. Są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, szkoła zapewnia  tylko zajęcia opiekuńcze.

XIV PARAFIALNY KONKURS PALM

WAGARY NA ROWERACH

W pierwszym dniu wiosny 21.03.2019 uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w przejeździe rowerowym pod nazwą „Wagary na rowerze”. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu STARS, zachęcającego uczniów, rodziców i nauczycieli do dojeżdżania do szkoły rowerem. W wydarzeniu udział wzięło blisko 500 uczniów, nauczycieli i rodziców z 18 krakowskich szkół. Miejscem zbiórki wszystkich uczestników były Planty w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1. Stąd wszyscy uczestnicy wagarów przejechali pod pomnik Smoka Wawelskiego, a następnie do Parku Jordana. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przejechali około 25 kilometrów, a na trasie przejazdu były m.in. Wały Rudawy, Błonia, Bulwary Wiślane, ul. Grodzka oraz wspomniane Planty, pomnik Smoka Wawelskiego, Wawel, Park Jordana. Kolejnym wydarzeniem projektu STARS w naszej szkole będzie „Rowerowy Maj”. Już teraz wszystkich uczniów zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym konkursie!

Straż Pożarna w IVb

15 marca 2019 do klasy IVb odwiedzili nas wyjątkowi goście. Dzięki uprzejmości mamy Blanki w klasie IVb odbyło się spotkanie ze Strażą Pożarną. Jedną ze strażaków była mama naszej koleżanki, a drugą czterokrotna mistrzyni świata, mistrzyni Europy Strażaków w bieganiu po schodach w pełnym umundurowaniu, „Najtwardsza Kobieta strażak w Europie w 2018 roku”. Jest ona najbardziej sportowo utytułowaną kobietą, pełniącą służbę w Państwowej Straży Pożarnej i jedną z najbardziej utytułowanych sportowców wśród strażaków w Polsce: kpt. Agnieszka Wojciechowska. Na wspólnych zajęciach klasa IV dowiedziała się jak ciężki i odpowiedzialny jest zawód strażaka, co robić w sytuacji zagrożenia życia oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Poniżej kilka zdjęć z zajęć.

KONKURS OZDOBA WIELKANOCNA

Małopolski Konkurs Recytatorski

21 lutego 2019 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Małopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji K. I. Gałczyńskiego pt.: „Siódme Niebo”. Milena (kl. IV b), Michalina (kl. IV a), Ida (kl. IV b) oraz Blanka (IV b) przygotowały dwa utwory, które zaprezentowały na scenie Młodzieżowego Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie. Występom towarzyszyły duże emocje i trema, ale uczennice znakomicie sobie z nimi poradziły. Czekamy na kolejne konkursy recytatorskie, by móc zaprezentować nasze talenty.

Konkursu Pięknego Czytania

6 marca 2019 roku Blanka Bąbka, uczennica klasy IV b oraz Hanna Krawczyk, uczennica klasy I b, reprezentowały naszą szkołę w XII edycji Konkursu Pięknego Czytania. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej. W naszej szkole zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Blanka i Hania stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały jury przygotowane fragmenty prozy.

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

Dzień kota 2019

 W dniu 18.02.2019 r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej obchodziły „Dzień  kota”. Poznały różne rasy kotów, uczestniczyły w zabawach ruchowych, wykonały „kocie” maski. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. „Każdy ma swojego kota”.

Wyniki:

I miejsce: Kuba G. (klasa 1A)

II miejsce: Maciek N. (klasa 1B)

III miejsce: Karol P. (klasa 1A) i Marta Z. (klasa 1B)

Prace wyróżnione (dyplomy): Zuzia (0) i Sara (0)

Finaliści DRUŻYNY ENERGII

Znamy finalistów. Nasza szkoła dołączyła do DRUŻYNY ENERGII.

Po obejrzeniu setek inspirujących filmów jury wskazało 100 szkół, które dołączą do zeszłorocznych finalistów i będą ćwiczyć z ambasadorami w II edycji Drużyny Energii! Wśród nich znalazła się klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie.

DRUŻYNA ENERGII

W tym roku klasa VI przystąpiła do II edycji konkursu „Drużyna energii”, w którym gwiazdy sportu promują aktywność fizyczną, zarażając pasją najmłodszych.

Uczniowie będą walczyć o spełnianie sportowych marzeń, niezapomniane lekcje WF-u z gwiazdami oraz cenne nagrody. Pomogą im w tym znani ambasadorzy. W tym roku do Marka Citki, Krzysztofa Golonki, Bartosza Ignacika i Krzysztofa Ignaczaka dołączyli Izabela Bełcik oraz Rafał „Lipek” Lipiński.

Tablica życzliwości-dobrego słowa

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali akcję pt. ,,Tablica życzliwości-dobrego słowa”. Uczniowie mieli okazję napisać miłe, życzliwe i pełne ciepła słowa do swoich rówieśników oraz nauczycieli. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.    Na zajęciach opiekuńczo-wychowawczych w ramach świetlicy szkolnej uczniowie z klas pierwszych stworzyli ,,Drzewo Życzliwości”. Na kolorowych sercach, które pełniły funkcję liści- dzieci pisały o sobie w jaki sposób są mili, życzliwi dla swoich kolegów, koleżanek i pracowników szkoły. Natomiast starsi uczniowie swoją życzliwość przedstawili za pomocą rysunków. Uczniowie z klasy 4a z wychowawcą stworzyli „skrzynię życzliwości” – od teraz każdy tydzień zaczynają dobrym słowem.

Dzień kota

Ferie w Szkole 2019

Od 14 do 18 stycznia w naszej szkole trwała kolejna edycja akcji „Zima w Szkole” . Po raz kolejny, uczniowie mieli okazję spędzić czas na ciekawych warsztatach. W pierwszy dzień wypoczynku odbyły się warsztaty chemiczne. Dzieci miały również okazję spróbować  swoich sił w szyciu igielników dla swoich mam. Wszyscy doskonale się bawili, a niektórym udało się odkryć nowe talenty. We wtorek, grupa wyruszyła do Klockolandu, w którym odbyły się zajęcia pt. „Tajemnicze królestwo zwierząt”. Po warsztatach była okazja do oglądania wystawy niezwykłych konstrukcji z klocków Lego. Po powrocie z zajęć, dzieci przygotowały smakołyki dla ptaków – szyszki z ziarnami. 

Kolejny dzień uczniowie spędzili w szkole. Każde Dziecko wykonało swoje naczynie na zajęciach ceramicznych. Następnie odbyły się warsztaty taneczne oraz gra terenowa po szkole. Uczniowie odkrywali najbardziej skryte zakamarki naszej szkoły. 

 W czwartek miało miejsce wyjście do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „W krainie Króla Lwa” oraz na warsztaty teatralne. Tego dnia Uczniowie wykonali również lampiony i kwiaty z bibuły, które wręczyli swoim Dziadkom i Babciom z okazji ich święta. 

W piątek Uczniowie wyszli na seans do Multikina. Po powrocie do szkoły przypomnieli sobie zasady zachowania w czasie wolnym w zimie. Na zakończenie akcji każdy uczestnik otrzymał dyplom, drobny upominek i coś słodkiego. Mamy nadzieję, że wszystkie Dzieci znakomicie się bawiły! Zapraszamy na akcję „Lato w Szkole”!

Kiermasz Świąteczny 2018

Kiermasz świąteczny organizowany każdego roku w szkole stał się już lokalną tradycją. Jest to okazja do zatrzymania się w przedświątecznej krzątaninie i spędzenia kilku miłych chwil w towarzystwie przyjaciół,
w pięknym otoczeniu, przy muzyce. W świat magii zabrali wszystkich obecnych uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego, którzy znakomicie zaprezentowali się na scenie. Przedstawili dla nas “Dziewczynkę
z zapałkami”.
Po przedstawieniu koło wolontariatu przygotowało krótką prezentację na temat swojej działalności, gdyż w tym roku rozpoczęło swoją działalność.
W ramach akcji UNICEF Wszystkie Kolory Świata uszyło lalki, które miały swoją historię zapisaną w formie życiorysu. Zebrane środki zostały przekazane na szczepionki dla dzieci mieszkających w ubogich krajach. Bo jak każdy wie, pomaganie jest dobre, pomaganie jest ważne. Pomagać może każdy i wszędzie. Każda pomoc jest wartościowa. Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat….
Podczas kiermaszu można było nabyć piękne i oryginalne stroiki oraz inne bożonarodzeniowe ozdoby wykonane przez uczniów klas 0-8 oraz zasmakować domowych wypieków przygotowanych przez rodziców.

Wyjazd narciarski

W ostatnią sobotę 5.01.2019 nasz Uczniowski Klub Sportowy „Tornado” zorganizował pierwszy, szkoleniowy wyjazd narciarski dla dzieci. Po dojechaniu do Białki Tatrzańskiej, rozpakowaniu się i rozgrzewce dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z grup dzielnie ćwiczyła i doskonaliła jazdę na nartach z instruktorem. Serdecznie zapraszamy na kolejne sobotnie wyjazdy. Poniżej kilka zdjęć z wyjazdu.

Państwowa Straż Pożarna

13 grudnia naszą szkołę odwiedziła Straż Pożarna. Strażacy przynieśli w prezencie kalendarze. W miłej, przedświątecznej atmosferze spotkali się z uczniami w świetlicy szkolnej i zrobili pamiątkowe zdjęcie.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Konkurs ciast

Mikołajki w klasach pierwszych

5 grudnia naszą szkołę odwiedził Św. Mikołaj przyszedł do dzieci z samego rana i wręczył im słodki podarunek oraz tajemniczy list, w którym zaprosił obie klasy pierwsze na wycieczkę. Następnego dnia spotkaliśmy się wspólnie o 7;30 pod szkoła i wyruszyliśmy autokarem do Kopalni Soli „Wieliczka”, aby odkryć tajemniczą krainę o nazwie Solilandia.   Trasa turystyczna przez Kopalnię Soli „Wieliczka” połączona była z odkrywaniem sekretów krainy bajek. Mali podróżnicy spotkali  tam Skarbnika i wesołego Soliludka. Rozwiązywali quizy i brali udział w ciekawych grach, które działały na wyobraźnię i rozwijały kreatywność dzieci. Na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki.

Wyniki konkursu „Portret mojego pluszaka”

Wyniki konkursu „Portret mojego pluszaka”
I miejsce – Radosław 2A
II miejsce – Maciej 1B
III miejsce – Grzegorz 1APrace wyróżnione:
Weronika 3A
Błażej 3A
Tadeusz 2A

Konkurs poetycki

Warsztaty Bożonarodzeniowe 1 grudnia

W sobotę 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 138 po raz drugi odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe zorganizowane przez Radę Rodziców. Celem spotkania było przygotowanie ozdób świątecznych, które wzbogacą szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy, organizowany co roku przez nauczycieli i rodziców. Uczestnicy warsztatów przygotowali ozdoby choinkowe, świąteczne skrzaty i pachnące sianko, a przy okazji dobrze się bawili. Wszystkim organizatorom i uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Aby uczcić to wyjątkowe święto, uczniowie i nauczyciele, przyszli tego dnia do szkoły w ubraniach z niebieskimi elementami.Wychowawcy przypomnieli dzieciom o ich prawach, co znalazło odzwierciedlenie w klasowych gazetkach. Klasy pierwsze dekorowały niebieskie balony, które doskonale wpisywały się w akcję UNESCO – #goblue.

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Warsztaty ceramiczne

Co prawda święta dopiero za miesiąc, ale gliniane cuda potrzebują trochę czasu zanim zaczną zachwycać na wigilijnych stołach. Młodzież z klasy VII wzięła w tym tygodniu  udział w warsztatach ceramicznych, na których wykonywała ozdoby świąteczne. Nie możemy się doczekać  efektów!

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 22 listopada 2018 roku w świetlicy szkolnej świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każdy uczeń przyszedł do szkoły ze swoim pluszowym Przyjacielem. W ciągu Dnia dzieci brały udział w różnych zabawach – odgadywały misie znane z bajek, tańczyły w rytm muzyki „Jadą, jadą misie”, bawiły się w zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”, na chuście animacyjnej podrzucały swoje maskotki. Nie zabrakło twórczej aktywności – uczniowie wykonali pracę plastyczną oraz kolorowali znane pluszowe postaci z bajek.
Pozostając w pluszowej tematyce ogłoszono konkurs: „PORTRET MOJEGO PLUSZAKA”. Zapraszamy do udziału-szczegółowe informacje na plakacie przy świetlicy szkolnej 🙂

Schronisko Psie Pole w Racławicach

Mikołajki w uczniowski klubie „TORNADO”

Spektakl „Dziady”

16 listopada klasa VII udała się do Teatru Współczesnego, gdzie miała przyjemność obejrzeć spektakl „Dziady”, a następnie aktywnie wziąć udział w warsztatach aktorskich.

Dąb pamięci

   Dnia 9 listopada 2018 uczniowie uczęszczający na zajęcia w świetlicy szkolnej wraz z nauczycielami posadzili drzewo upamiętniające rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dąb pamięci jako żywy pomnik oraz symbol siły, sławy i szlachetności został posadzony tuż przed wejściem do szkoły. Mamy nadzieję, że przetrwa kolejne 100 lat przypominając o wydarzeniach z 1918 roku.

OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE !!!

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole dużo się wydarzyło.
W dniu 7.11. odbył się uroczysty apel wraz z przedstawieniem tematycznym, realizowanym przez klasę szóstą. Po apelu nastąpił koncert pieśni patriotycznych, na którym każda z klas starszych prezentowała utwory niepodległościowe zachęcając do wspólnego śpiewania. Po koncercie odbyła się chwila przeznaczona na prezentacje związane ze stuleciem niepodległości przygotowywane do specjalnego konkursu w klasach starszych na „Najlepszą prezentację o Święcie Niepodległości”. Organizowany był również konkurs w klasach 4- 8 na najciekawszą gazetkę o stuleciu niepodległości. Uczniowie prezentowali swoje dzieła pod koniec apelu.
W miesiącu październiku odbył się również organizowany przez naszą szkołę, dzielnicowy konkurs plastyczny„ 100-lecie Dnia Niepodległości nadal nam bliskie”, którego oficjalne wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej nr 93 w dniu 8 .11 18r.. Nasi uczniowie zdobyli II i III miejsce w kategorii wiekowej 11-13 oraz wyróżnienie w kategorii lat 9-10. Na miejscu doszło również do uroczystego odsłonięcia pamiątkowego obelisku z udziałem pocztów sztandarowych okolicznych szkół.
Na terenie naszej szkoły został również przeprowadzony konkurs wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim.
W dniu 9.11 chór szkolny oraz poczet sztandarowy wystąpił na uroczystym koncercie wspólnego śpiewania pieśni niepodległościowych w kościele św. Antoniego w Bronowicach. Nasza szkoła zaprezentowała Legiony, Serce w plecaku, Rotę. Kościół zabrzmiał pięknym, wspólnym śpiewem wszystkich zgromadzonych. Koncert organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 50 w Krakowie.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,100- lecie Dnia Niepodległości nadal nam bliskie”

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,100- lecie Dnia Niepodległości nadal nam bliskie”

Z okazji Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole dzielnicowy konkurs plastyczny ,,100-lecie Dnia Niepodległości nadal nam bliskie”. Uczestnicy wykazali się wielkim talentem a wybranie najlepszych prac okazało się bardzo trudnym zadaniem. W konkursie brały udział Szkoły Podstawowe nr 50, nr 153, nr 93 i nasza szkoła nr 138.

Wyniki konkursu:

W kategorii 9- 10 lat:

 • I miejsce Błażęj Dratwa 10 lat SP nr 50 opiekun mgr Iwona Piętkowska- Kusior
 • II miejsce Hanna Janus 9 lat SP nr 93 opiekun mgr Ewa Jawień

III miejsce Oscar Cafaro 10 lat SP nr 153 opiekun mgr Grażyna Bilik

Wyróżnienia:

 • Wyróżnienie Maja Mroczkowska SP nr 93 opiekun mgr Iwona Dyczkowska
 • Wyróżnienie Antoni Szaran SP nr 153 opiekun mgr Grażyna Bilik
 • Wyróżnienie Natalia Strękowska SP nr 138 opiekun mgr Sylwia Stańczyk

W kategorii 11- 13 lat:

 • I miejsce Julia Backa 13 lat SP nr 93 opiekun mgr Iwona Dyczkowska
 • II miejsce Karolina Rożniata SP nr 138 opiekun mgr Sylwia Stańczyk
 • III miejsce Iga Michalik SP nr 138 opiekun mgr Sylwia Stańczyk

Wyróżnienia:

 • Łukasz Goch SP nr 138 opiekun mgr Sylwia Stańczyk
 • Nela Łagocka SP nr 93 opiekun mgr Iwona Dyczkowska
 • Wiktoria Żak SP nr 93 opiekun mgr Iwona Dyczkowska

Wszystkim uczestnikom gratulujemy serdecznie. Poziom prac był bardzo wysoki i każda zasługiwała na uznanie. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 8 listopada 2018 r. o godzinie 11.00 w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 93 W KRAKOWIE. Laureaci zostaną poinformowani telefonicznie lub pocztą mailową. Zapraszamy wszystkich uczestników konkursu.

Spektakl operowy „Muzyka i magia”

6 listopada klasy czwarte wybrały się do Opery Krakowskiej. Dzięki spektaklowi, uczniowie przenieśli się do magicznej krainy, w której spotkali Kopciuszka, Czerwonego Kapturka oraz Królewnę Śnieżkę. Wszystko to wyczarował niezwykły Czarodziej – Muzomagius. Jego pracę zakłócał zabawny i nieco hałaśliwy Bumtararam. Po tej niesamowitej krainie oprowadzał dzieci Profesor Badacz. Uczniowie byli zachwyceni wizytą w Operze i zapowiedzieli, że chętnie tam jeszcze powrócą.

Lekcja patriotyzmu w muzeum

26 października klasy czwarte odwiedziły Muzeum Narodowe. Uczniowie zwiedzali Galerię „Broń i Barwa w Polsce”, a także uczestniczyli w warsztatach dotyczących patriotyzmu. Każde dziecko otrzymało książkę „Kto Ty jesteś?”, w której znajdują się zadania dotyczące naszej Ojczyzny.

100. rocznica Niepodległości klasa 8

W dniu 6 listopada 2018 r. uczniowie klas 8 zorganizowali akcję, w której przypomnieli mieszkańcom okolicy o zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie rozdawali biało-czerwone kotyliony.

Ślubowanie klas pierwszych 2018

Ślubowanie i pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następne składają przysięgę na sztandar szkoły i uczestniczą w ceremonii pasowania ołówkiem, po której już oficjalnie zostają przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia 25 października 2018 r. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i recytacji. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

Zawody o Puchar Wolności

W dniach 29.10.2018 oraz 5.11.2018 w Klubie Sportowym Bronowianka odbyły się zawody sportowe o „Puchar Wolności”. 

29.10.2018 r.  miał miejsce turniej siatkówki dla dziewcząt z klas VII  i VIII oraz turniej piłki nożnej halowej dla chłopców z klas VII i VIII. Dnia 05. 11. 2018 r. odbyły się wyścigi sprawnościowe dla klas I – III, natomiast klasy IV-VI wzięły udział w konkurencjach lekkoatletycznych w kategorii dziewcząt i chłopców.

Nasza reprezentacja dzielnie walczyła z innymi zawodnikami Szkół Podstawowych Dzielnicy VI. Okazaliśmy się być niepokonani w rzucie piłką lekarską w przód, jak również w biegu krótkim na 30 m. Jednak na klasyfikację generalną wpłynęły wyniki pozostałych dyscyplin. Po pełnych emocji i walki zawodach zadowoleni z pucharem wróciliśmy do szkoły.

Turniej piłki siatkowej

W dniach 17 i 31 października miała miejsce I i II część turnieju piłki siatkowej dla klas VII i VIII dziewcząt, który odbył się  w Klubie Sportowym Bronowianka.  Turniej przebiegł w miłej i sportowej atmosferze. Dziewczyny z naszej szkoły dały z siebie 100% i dumnie reprezentowały Szkołę 138. Poniżej kilka zdjęć z turnieju.

Jasne i ciemne strony Internetu

Dnia 24 października 2018 roku uczniowie klas 0-8 (294 osoby) Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie uczestniczyli w występie zatytułowanym „Jasne i ciemne strony Internetu” zaprezentowanym przez aktorów Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Występ przygotowany został w trzech formach – odpowiednio dla klas 0-3, 4-6 oraz 7-8. Artystyczne spotkanie z najmłodszymi aktorzy rozpoczęli od piosenki oraz zabawy ruchowej, przybliżając w ten sposób poruszany temat oraz angażując dzieci do wspólnej zabawy. Skecze odgrywane przez aktorów podczas występu ukazały dzieciom współczesną rzeczywistość oraz czasy, w których dzieci nie posiadały telefonów komórkowych czy komputerów. Występ umożliwił widzom dużą aktywność poprzez wiele zabaw przygotowanych przez występujących. Bardzo ważną częścią spotkania były również scenki, które miały na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą nieodpowiednie korzystanie z Internetu. W tej części występu aktorzy wyjaśnili dzieciom pojęcie cyber przemocy. Podsumowaniem spotkania było przypomnienie najmłodszym zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Starszym klasom temat został przedstawiony w odmiennej formie. Podczas występu aktorzy odgrywali skecze mające na celu ukazanie granicy pomiędzy realną, a wirtualną rzeczywistością. Scenki zachęciły uczniów do dyskusji, wspólnych komentarzy i zastanowienia się nad tym, jak wiele czasu zabierają nam dzisiejsze „udogodnienia” w formie smartfonów, tabletów czy komputerów. Podczas spotkania aktorzy poruszyli temat bardzo niepokojących zjawisk jakimi bez wątpienia są królujący w sieci patoylogerzy i hejterzy. Do czego może prowadzić lekkomyślne korzystanie z Internetu? Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź podczas występu w pełni angażującego widzów do wspólnej dyskusji i zabawy.

Edukacyjna wycieczka rowerowa

W piątek 19.10.2018 jedenastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w edukacyjnej wycieczce rowerowej. Pod opieką pani Katarzyna Albrzykowskiej-Biedrońskiej, pana Krzysztofa Kammera, pana Jarosława Prasoła ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów oraz Pana Dariusza Niewitały z Urzędu Miasta Krakowa uczniowie doskonalili umiejętności poruszania się rowerem po mieście. Pan Jarosław przekazał uczniom informacje związane z bezpieczną jazdą w ruchu miejskim, wyjaśniał przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów, udzielał cennych rad i wskazówek. Na trasie wycieczki znalazły się wały rzeki Rudawy, Błonia, Planty, Wawel, Bulwary Wiślane, Most Kotlarski, Zabłocie, Plac Bohaterów Getta, Muzeum Tadeusza Kantora, Kładka Ojca Bernatka, Salwator, Młynówka Królewska.

Widowisko Dumy i Radości

19.10.2018 r. klasa 3a uczestniczyła w zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie  „Widowisku Dumy i Radości”. Było to zgromadzenie upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W uroczystości brało udział około 10 tys. uczniów ze wszystkich szczebli szkół województwa małopolskiego oraz przedszkoli.

Wydarzenie rozpoczęło się przed Katedrą Wawelską uroczystą mszą pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie uczestnicy przeszli Droga Królewską do Rynku, i Plantami oraz ulicą Józefa Piłsudskiego, aż do Parku Jordana.

W parku odbyła się prezentacja szkół. Wysłuchaliśmy też okolicznościowych przemówień, świadectw i pieśni patriotycznych. Oglądaliśmy programy artystyczne przygotowane przez niektóre szkoły. W parku można było spotkać się z Żołnierzami Niezłomnymi, a my zrobiliśmy sobie zdjęcie z Włodzimierzem „Wową” Brodeckim – ”Jeźdźcem pamięci”.

Na koniec skosztowaliśmy pysznej grochówki i kapuśniaku.

Jesień w klasie II a

Początek roku obfitował w naszej klasie w mnóstwo ciekawych wydarzeń i zajęć.
Już na początku września, po raz pierwszy wybraliśmy Samorząd Klasowy. Naszą społeczność będą reprezentowały trzy młode kobiety: Emilka Korus, Kornelka Korzeń i Natalka Kmiecik.
We wrześniu i październiku byliśmy w Muzeum Narodowym, na warsztatach „Słońcem malowane. Witraże” oraz w oddziale muzeum – Sukiennicach, na warsztatach „Cztery pory roku. O nastrojach i kolorach w obrazach”.
Ponadto świętowaliśmy w naszej klasie z okazji Dnia Chłopaka oraz braliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Mieliśmy też okazję pobawić się w projektantów i stworzyć na zajęciach plastycznych kreację Pani Jesieni, a zainspirowani witrażami Stanisława Wyspiańskiego, zaprojektować własny witraż.
W ramach warsztatów Szkiełko i Oko wzięliśmy udział w zajęciach dotyczących kamuflażu zwierząt, na których poznaliśmy sposoby kamuflowania się zwierząt.
Nie zapomnieliśmy także o naszych ciałach, poddając je intensywnemu wysiłkowi w trakcie zajęć pokazowych taekwondo, prowadzonych przez instruktora Krakowskiej Akademii Taekwondo.
Po tak fantastycznym początku szkoły, jesteśmy przekonani, że wakacje są super, ale w szkole jest jeszcze fajniej!

Dzień Niepodległości w SP 138

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dniu 11 kwietnia 2018 r. we Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Klasy 7 w czerwcu 2018 r. odbyły wycieczkę ,,Krakowskim szlakiem walk o niepodległość”. W październiku uczniowie klas 8 odbyli pieszą wycieczkę na Kopiec Piłsudskiego. Przeszli 11 km z okazji przypadającej 11 listopada 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. W najbliższych miesiącach planujemy nadal brać udział w obchodach tego najważniejszego dla Polaków święta.

Konkursy biblioteczne

100-lecie Dnia Niepodległości nadchodzi !!!

Odliczamy dni do uroczystych obchodów Święta Niepodległości. W naszej szkole tak jak i w innych placówkach pojawiły się już dekoracje związane z tym jakże ważnym dla nas wszystkich dniem. Aby przybliżyć uczniom to wyjątkowe wydarzenie w naszej historii, zorganizowaliśmy również dzielnicowy konkurs plastyczny „100-lecie Dnia Niepodległości nadal nam bliskie” oraz konkurs na najładniejszą gazetkę klasową związaną z tym tematem. Uczniowie wezmą też udział w konkursie wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim. Odbędzie się również konkurs organizowany dla klas starszych na najlepszą prezentację dotyczącą niepodległości. Zaprezentowane one zostaną po uroczystym apelu, który nastąpi dnia 7.11.2018 r. o godz. 9.50. W tym dniu odbędzie się również koncert pieśni patriotycznych prezentowanych przez klasy starsze.

Eliminacje do „Rodzinnego Biegu po Unii Europejskiej”

4 października na terenie naszej szkoły odbyły się eliminacje do „Rodzinnego Biegu po Unii Europejskiej”. W tym roku była to już 4 edycja tej imprezy sportowej organizowanej przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków- Wschód, której głównym założeniem jest  integracja rodzin oraz popularyzacja biegów rodzinnych jako formy aktywnego i wesołego spędzania czasu. Każdy rodzic wraz z dzieckiem miał do pokonania dystans 500 m.

Brązowa gwiazdka w Projekcie Stars – Rowerem do szkoły

We wrześniu 2018 roku w Urzędzie Miasta Krakowa na Placu Wszystkich Świętych odbyła się uroczystość wręczenia akredytacji dla krakowskich szkół uczestniczących w Europejskim Projekcie STARS. Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała gwiazdkę brązową.Do tej pory w naszej szkole odbyły się następujące działania: konkursy „Rowerem do szkoły”, „Hulajnogą do szkoły”, „Malowanie koszulek rowerowych”, „Krzyżówka rowerowa”, konkurs plastyczny „Bezpiecznie na rowerze”, zajęcia z Cykloedukacji, spotkanie z serwisantem rowerowym,  Kampania społeczna „Rowerowy Maj”, egzaminy na kartę rowerową. Wszystkie te działania pozwoliły nam uzyskać poziom brązowy w projekcie STARS.W bieżącym oraz kolejnym roku szkolnym pragniemy zaplanować nasze działania tak, aby udało nam się zdobyć gwiazdkę srebrną.Wszystkich uczniów, którzy lubią jazdę na rowerze, zachęcamy do udziału w konkursach i działaniach rowerowych w naszej szkole!

Zielona Szkoła – Rabka Zdrój

1-3 października klasy czwarte przebywały na wycieczce w Rabce-Zdroju, zorganizowanej w ramach Zielonej Szkoły. Wyjazd miał na celu zintegrowanie uczniów ze sobą oraz z nowymi wychowawcami i ułatwienie im pracy w klasie.

Pierwszego dnia dzieci odbyły pieszą wycieczkę do schroniska PTTK na Maciejową. Wymagało to sporo wysiłku, ale satysfakcja z osiągniętego celu była jeszcze większa. Po powrocie do ośrodka, sala konferencyjna zamieniła się w kino. Uczniowie mogli odpocząć po całodniowym wysiłku fizycznym, oglądając film.

Następnego dnia, klasy czwarte poznawały kulturę i tradycję góralską w Muzeum Zbójników i Górali. Miała tam miejsce gra terenowa oraz warsztaty plastyczne, na których każdy miał okazję zrobić dla siebie oryginalną pamiątkę z wycieczki. Wieczorem odbyło się spotkanie z wychowawcami i zabawy integracyjne. Dzieci malowały koszulki, pracowały w grupach i poznawały się jeszcze lepiej. Każdy miał szansę porozmawiać, zadać pytanie i powiedzieć, co jest dla niego najważniejsze w jego klasie.  Zwieńczeniem wieczoru była wystrzałowa dyskoteka.

Ostatni dzień pobytu w Rabce-Zdroju, uczniowie spędzili na warsztatach w Pracowni Ceramicznej. Każdy zaprojektował i wykonał naczynie.

Zielona Szkoła pokazała wszystkim, że tworzymy jeden zespół i najlepiej pracujemy, gdy jesteśmy zgrani, zgodni i szczerzy. Wracamy pełni energii i ciekawości, co jeszcze czeka nas w tym roku szkolnym.

NABÓR DO KOŁA TEATRALNEGO

08.10.2018 r. (tj. piątek) o godzinie 13.35 w sali nr 2 odbędzie się nabór do koła teatralnego.

Chętnych do podjęcia się uczestnictwa w kole prosimy o przygotowanie wiersza, który wygłoszą w ramach castingu.

100 tulipanów

100 TULIPANÓW NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Wszystko wskazuje na to, że jesień już jest!  To najlepszy czas na posadzenie cebulek pięknych kwiatów w naszych ogrodach. Klasa 7 tak właśnie postanowiła uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę- sadząc 100 cebulek białych i czerwonych tulipanów. Trzymajcie kciuki żeby na wiosnę choć połowa z nich ozdobiła trawnik przed budynkiem naszej szkoły.

Warsztaty 'Słońcem malowane’

18 września klasy czwarte odwiedziły Muzeum Narodowe. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt.: Słońcem malowane. Witraże, na których dowiedzieli się, jak wygląda proces tworzenia witraży. Dzieci miały okazję zobaczyć wystawę prac Stanisława Wyspiańskiego, a także poznały historię ich powstawania. Ołowiane spoiwa oraz kolorowe szkiełka, których mogli dotknąć uczniowie, zrobiły na nich duże wrażenie. Na zakończenie warsztatów, każdy mógł samodzielnie spróbować swoich sił w projektowaniu witrażu.

MATEMATYKA DŹWIEKÓW

W dni 24 września klasa 5b uczestniczyła w warsztatach na Uniwersytecie Jagiellońskim pt” Matematyka dźwięków”.

    Uczniowie nauczyli  się jak można zapisać wartości nutowe za pomocą ułamków,  dowiedzieli się, że związek pomiędzy liczbami, a dźwiękami zaobserwowano już w starożytności. Sam Pitagoras, znany przede wszystkim ze słynnego twierdzenia o trójkątach prostokątnych, twierdził, że „wszystko jest liczbą”, a każdy składnik wszechświata można wyrazić za pomocą ułamków. Swe teorie popierał badaniami za pomocą monochordu – instrumentu o jednej strunie, przy pomocy którego analizował zależność długości struny od wysokości dźwięku. Piąta klasa na piątkę wykonała trzy muzyczne utwory za pomocą plastikowych rurek PCV.

    W drugiej części uczniowie oglądali interaktywną wystawę „Świat zmysłów”. Oznacza to, że tematykę prezentują specjalne modele interaktywne, obsługiwane przez zwiedzającego. 
Widz, korzystając z instrukcji, ma możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację. W ten sposób poprzez zabawę i samodzielne działanie może poznać prezentowane zjawisko i odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Modele zgromadzone na wystawie pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową narządów zmysłów, a ich działaniem. Prezentują zjawiska wynikające z faktu posiadania dwojga oczu i uszu, a także pokazują, w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły.

Ostatnim etapem naszego wyjścia było zwiedzanie zbiorów muzeum Collegium Maius.

Sumo robotów

    W dniu 14 września 2018 klasa 5b odebrała swoją nagrodę za uczestnictwo w kampanii” Rowerowy maj 2018”. Nagrodą było uczestnictwo  w 1,5 godzinnych zajęciach w Robotowie.

   Uczniowie podzieleni na grupy budowali z klocków lego robota Sumo a następnie po odpowiednim jego zaprogramowaniu stoczono walki „sumo robotów”. Wszyscy wrócili uśmiechnięci do szkoły. Warto było zająć pierwsze miejsce w Rowerowym Maju.

Rok szkolny 2018/2019