Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa.  Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Chorych z Zespołem Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Społeczność naszej Szkoły  aktywnie włączyła się w obchody tego ważnego dnia, pamiętając o tych wspaniałych osobach.

W ramach akcji wszyscy ubraliśmy skarpetki nie do pary, zaś uczniowie klas 0-III zostali zapoznani przez szkolne wolontariuszki z prezentacją multimedialną poświęconą cechom charakterystycznym osób z Zespołem Downa. Dodatkowo wysłuchali bajki terapeutycznej Paola Viezzera „Jesteśmy wyjątkowi”, która pomogła dzieciom zrozumieć specyfikę niepełnosprawności. Podsumowaniem akcji było kolorowanie papierowych skarpetek przez uczniów, które ozdobiły hol naszej Szkoły. Dodatkowo przygotowaliśmy gazetki tematyczne poświęcone Zespołowi Downa.

Koordynatorami akcji były p. K.Warneńska, p. K.Lachawiec, p. A.Janowska 

Post Author: admin