Projekt stars

Europejski Projekt STARS

W roku szkolnym 2016/17 nasza szkoła przystąpiła do europejskiego projektu STARS (Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools – Zrównoważona akredytacja i identyfikacja szkół w zakresie podróży), który koordynowany jest przez Urząd Miasta Krakowa. Oprócz Krakowa bierze w nim udział osiem innych miast europejskich: Londyn, Edynburg (Wielka Brytania), Budapeszt (Węgry), Madryt (Hiszpania), Mediolan (Włochy), Bruksela (Belgia), Bielefeld (Niemcy), Prowincja Brabancja Północna (Holandia).

Głównym celem projektu STARS jest:

– promowanie jazdy na rowerze, zachęcanie uczniów i całej społeczności szkolnej do częstszego korzystania z roweru jako środka transportu,

– zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem oraz zwiększenie liczby uczniów dojeżdżających do szkoły na rowerze (hulajnodze, deskorolce, rolkach), bądź chodzących pieszo,

– poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci poprzez aktywność fizyczną,

– zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

– zwiększenie niezależności dzieci w zakresie transportu,

– dbałość o środowisko.

 W ramach projektu w szkole będą odbywały się różne działania, konkursy i akcje promujące jazdę na rowerze (również na rolkach, hulajnodze, deskorolce). Projekt skierowany jest do uczniów z klas starszych, których gorąco zachęcamy do aktywnego udziału we wszystkich inicjatywach.

Kronika projektu

Pamiątkowe zdjęcie do szkolnego baneru STARS (jesień 2016)

Gazetka informacyjna STARS (zima 2017)

Na gazetce znajdują się różne informacje i ciekawostki związane z projektem STARS, z jazdą na rowerze. Są na niej informacje o szkolnych konkursach.

Konkurs „Rowerem do szkoły” (wiosna 2017)

Konkurs trwał od 03.04.2017 do 02.06.2017. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie za każdy przyjazd rowerem do szkoły otrzymywali 1 punkt. Łącznie w tym czasie można było zdobyć 33 punkty. W konkursie wzięło udział pięciu uczniów. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Całej piątce należą się ogromne brawa – uczniowie jeździli w każdych warunkach pogodowych – w słońcu, w deszczu, bywało ciepło i bardzo zimno. Oto wyniki konkursu:

Miejsce pierwsze: Bartłomiej Rościszewski, Ignacy Rościszewski, Aleksandra Kotek – 29 punktów.

Miejsce drugie: Kacper Zych – 27 punktów.

Miejsce trzecie: Maciej Wełpa – 24 punkty.

Konkurs „Hulajnogą do szkoły” (wiosna 2017)

Konkurs „Hulajnogą do szkoły” odbywał się równolegle z konkursem rowerowym. Jego zasady były identyczne (za przyjazd do szkoły uczniowie otrzymywali 1 punkt; maksymalnie można było zdobyć 33 punkty). W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Podobnie jak w konkursie rowerowym rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie serdecznie gratulujemy! Oto wyniki konkursu:

Miejsce pierwsze: Alicja Barć, Julia Skiba, Jakub Wójtowicz, Paweł Wójtowicz – 33 punkty.

Miejsce drugie: Łukasz Goch, Dominika Kozioł, Małgorzata Mikietyńska – 32 punkty.

Miejsce trzecie: Emilia Antosz, Natalia Baczyńska – 31 punktów.

Konkurs „Malowanie koszulki rowerowej” (wiosna 2017)

Konkurs odbył się 31.05.2017 (w Dzień Sportu). Uczniowie przynieśli do szkoły własne koszulki oraz projekty. Farby, pędzle i flamastry dostarczył Urząd Miasta Krakowa. W konkursie wzięło udział 23 uczniów, którzy malowali koszulki według własnego pomysłu. Najciekawsze i najładniejsze rowerowe koszulki zostały nagrodzone. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdeczni gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach! Oto wyniki:

Miejsce pierwsze: Oliwia Ślusarczyk.

Miejsce drugie: Karolina Bosak, Kacper Soja.

Miejsce trzecie: Patryk Chwiej, Dominika Kozioł.

Wyróżnienie: Gabriela Cichosz, Emilia Guguła, Bartłomiej Rościszewski, Ignacy Rościszewski, Tymon Śliwiński.

Egzamin na Kartę Rowerową (wiosna 2017)

Egzamin odbył się 14.06.2017. Składał się z części teoretycznej (sprawdzian wiedzy uczniów z przepisów ruchu drogowego w formie testu) i praktycznej (rowerowy tor z elementami ruchu drogowego). Wszystkim uczniom, którzy zdali egzamin na kartę rowerową serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!

Konkursy „Rowerem do szkoły” i „Hulajnogą do szkoły” (jesień 2017)

Jesienna edycja obu konkursów miała te same zasady co edycja wiosenna – uczniowie otrzymywali 1 punkt za każdy przyjazd do szkoły rowerem, hulajnogą lub deskorolką. Tym razem konkursy trwały dłużej. Rozpoczęły się 18.09.2017 i trwały do 1.12.2017. W tym czasie maksymalnie można było przyjechać do szkoły 52 razy (zdobyć 52 punkty). W konkursie rowerowym udział wzięło 6 uczniów, a w konkursie „Hulajnogą do szkoły” 24 uczniów. Podobnie jak wiosną rywalizacja była bardzo wyrównana (zwłaszcza w konkursie „Hulajnogą do szkoły” bo w konkursie „Rowerem do szkoły” Aleksandra Kotek nie miała sobie równych). Dodatkowym utrudnieniem była nie zawsze sprzyjająca pogoda. Uczniowie jeździli w słońcu, w deszczu, w cieple i zimnie, bywało wietrznie, a ostatnie dni konkursu były wręcz zimowe. Brawa i gratulacje dla wszystkich!

Wyniki konkursu „Rowerem do szkoły”:

Miejsce pierwsze: Aleksandra Kotek – 50 punktów.

Miejsce drugie: Bartłomiej Banicki – 42 punkty.

Miejsce trzecie: Dominik Bajsarowicz – 40 punktów.

Wyniki konkursu „Hulajnogą do szkoły”:

Miejsce pierwsze: Paweł Ambrozik, Wiktoria Baściuk, Małgorzata Mikietyńska, Liliana Ślusarek, Kacper Zych – 52 punkty.

Miejsce drugie: Emilia Antosz, Julia Antosz, Justyna Głowacka, Klara Zygmunt – 51 punktów.

Miejsce trzecie: Maria Raczewska, Oliwia Ślusarczyk – 49 punktów.

Konkurs „Krzyżówka rowerowa” (zima 2018)

Konkurs polegał na ułożeniu krzyżówki o tematyce związanej z jazdą na rowerze, budowie roweru i różnymi ciekawostkami dotyczącymi kolarstwa. Krzyżówka musiała zawierać hasło. Najciekawszą pracę stworzył Bartłomiej Błach, który został zwycięzcą tego konkursu. Gratulacje!

Cykloedukacja (zima 2018)

 6 lutego 2018 roku w ramach projektu STARS w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów klasy piątej i szóstej pod nazwą Cykloedukacja. Zajęcia prowadził Pan Jarosław Prasoł ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. Na spotkaniu omówione zostały zasady związane z bezpiecznym i prawidłowym sposobem poruszania się rowerem po Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się co to są kontrapasy i jak z nich korzystać, kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodników, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru i rowerzysty, aby w bezpieczny sposób mógł poruszać się rowerem po mieście. Wyjaśnione zostało pojęcie zrównoważonego transportu. Na wszystkie pytania uczniów Pan Jarosław chętnie odpowiadał, za co serdecznie dziękujemy!

Spotkanie z serwisantem rowerowym (zima 2018)

Spotkanie odbyło się tego samego dnia co Cykloedukacja (06.02.2018). Udział w nim wzięły te same klasy – piąta i szósta. Spotkanie prowadził Pan Marcin Stawoski z firmy Secesja, który od wielu lat zajmuje się sprzedażą i naprawą rowerów. Pan Marcin w bardzo ciekawy sposób opowiedział o budowie roweru, rodzajach i sposobach naprawy, zabezpieczeniem roweru przed kradzieżą. Przekazał wiadomości na temat prawidłowego doboru kasku, oświetlenia, konserwacji roweru. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania w następnym roku szkolnym!

Srebrna Gwiazdka w Projekcie Stars – Rowerem do Szkoły

We wrześniu 2020 roku w Urzędzie Miasta Krakowa na Placu Wszystkich Świętych odbyła się uroczystość wręczenia akredytacji dla krakowskich szkół uczestniczących w Europejskim Projekcie STARS – Rowerem do Szkoły. Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała gwiazdkę srebrną. Przez ostatnie dwa lata w naszej szkole odbyły się następujące rowerowe działania:
– jesienne konkursy „Rowerem do szkoły”,
– malowanie koszulek rowerowych (klasa 6a),
– konkurs plastyczny „Moja wymarzona podróż na rowerze” (klasa 6b),
– edukacyjna wycieczka rowerowa, w której udział brali uczniowie z wielu klas,
– „Rowerowe wagary” – wycieczka rowerowa na przywitanie wiosny,
– zajęcia z cykloedukacji (klasy czwarte i szóste),
– zajęcia z serwisantem rowerowym,
– rowerowe lekcje WF,
– warsztaty rowerowo – hulajnogowe – zajęcia praktyczne i teoretyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze,
– spotkania ze Strażą Miejską w klasach młodszych,
– kampania społeczna „Rowerowy Maj” w 2019 roku,
– egzamin na kartę rowerową (czerwiec 2019).
Wszystkie te działania pozwoliły nam uzyskać poziom srebrny w Projekcie STARS. W bieżącym roku szkolnym pragniemy zaplanować nasze działania tak, aby udało nam się zdobyć gwiazdkę złotą. Wszystkich uczniów, którzy lubią jazdę na rowerze, zachęcamy do udziału w konkursach i działaniach rowerowych w naszej szkole!