Zdrowie psychiczne jest fundamentem, na którym budujemy nasze życie. Jego dobra kondycja wpływa na naszą odporność, samopoczucie i efektywność, a brak dbałości o zdrowie psychiczne może mieć poważne konsekwencje. Stąd też wśród społeczności naszej Szkoły zrodził się pomysł na organizację kompleksowego, pełnego atrakcji dla młodszych i starszych – Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Jego termin wyznaczono już w pierwszej części roku szkolnego – odbył się w dniach 21-27 października. Był to czas szczególny bowiem tydzień ten wolny był od sprawdzianów, ocen i kartkówek, co dawało uczniom szansę na refleksję nad swoją kondycją psychiczną.
Należy podkreślić, że to przedsięwzięcie zostało przygotowane i przeprowadzone w tak krótkim czasie od rozpoczęcia roku szkolnego, tylko dzięki zaangażowaniu Uczniów, ich Rodziców, Nauczycieli i lokalnej społeczności. O poszczególnych akcjach na bieżąco informowała strona internetowa szkoły, a także profile w mediach społecznościowych, prowadzone przez Rodziców naszych uczniów.
O energicznym wstępie do Tygodnia Zdrowia Psychicznego, można przeczytać tutaj.
Wraz z nadejściem terminu tego wyjątkowego wydarzenia, rozpoczęła się intensywna praca wszystkich zaangażowanych osób, w zakresie rozreklamowania planowanych atrakcji. Organizatorom zależało bowiem na tym, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z akcji. Oprócz tego, prowadzona była zbiórka na utworzenie Strefy Ciszy na terenie szkoły. Przedstawiciele ogniw zaangażowanych w akcję, udali się do Radia Kraków, o czym przeczytać można tutaj.
Podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego, każdego dnia, nawet podczas weekendu, organizowane były rozmaite działania. Poniedziałek rozpoczął się od warsztatów z arteterapii. Młodsi uczniowie własnoręcznie tworzyli kolorowe, urocze misie, a starsi sprawdzali swoje siły podczas filcowania wełny. Najstarsi uczestnicy wzięli udział w warsztatach malowania kamieni z pozytywnymi przesłaniami, co stanowiło doskonałą okazję do wyrażenia emocji przez sztukę i redukcji poziomu stresu.
Wtorek przyciągnął hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Uczniowie klas VII-VIII odwiedzili siłownię CityFit w Krakowie, gdzie pod okiem trenerów poznali prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń oraz dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o zdrową sylwetkę. Równolegle na terenie szkoły dla pozostałych klas starszych, odbywały się warsztaty o różnorodnej tematyce psychologicznej, prowadzone przez doświadczonych psychologów z Centrum Profilaktyki.
Jako że poprzedniego dnia królował ruch, by utworzyć całość istoty dbania o zdrowie fizyczne, środa stała się dniem zdrowego odżywiania. Uczniowie klas młodszych przygotowywali drugie śniadanie, tworząc zdrowe sałatki, kanapki oraz aromatyczne herbaty. Uczniowie z klas starszych pod czujnym okiem ekspertów, komponowali i przyrządzali rozmaite przekąski.
Czwartek, z hasłem przewodnim „Nie wstydź się prosić o pomoc”, zakładał wizytę najstarszych uczniów naszej szkoły w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. A w szkole odbyły się zajęcia dla uczniów klas IV-VI prowadzone przez przedstawicielki Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”, które promowały pozytywny wizerunek osób z trisomią. Tego dnia na terenie szkoły odbył się również konkurs plastyczny dla klas młodszych pt. „Moje sposoby na smutek”.
W piątek na terenie szkoły przygotowane zostały różnorodne strefy tematyczne (sportowe, taneczne, kinowe), a Uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w rozmaitych zajęciach, w których przygotowanie sami byli zaangażowani. Oprócz tego w tym dniu na terenie szkoły dyżur pełniła specjalistka ds. młodzieży, suicydolog Renata Martyniak, gotowa na wspierające rozmowy z uczniami.
Sobota stanowiła finał akcji i przyniosła wszystkim uczestnikom sportowe wyzwanie. Zorganizowany został Bieg Zdrowia Psychicznego, w którym wzięło udział ponad 200 osób. Na mecie na wszystkich czekała moc atrakcji – koncert Beti śpiewa dla dzieci, poczęstunek oraz loteria fantowa.
Niedziela była dniem wyciszenia i refleksji. W samo południe w Kościele MB Nieustającej Pomocy w Mydlnikach odprawiono Mszę Świętą w intencji całego przedsięwzięcia, osób zaangażowanych oraz tych, którzy zmagają się z myślami i próbami samobójczymi. Tego dnia na terenie szkoły odbyła się również znakomita konferencja naukowa pt. „Pierwsza Pomoc Emocjonalna”. Jej uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień zaproszonych prelegentów, specjalistów, a także młodych ludzi, którzy dzielili się swoimi potrzebami i doświadczeniami. Zwieńczeniem wystąpień i rozważań stał się wieczorny koncert Lidii Jazgar i Ryszarda Brączka pt. „Galicjowy koncert z Aniołami Stróżami”, który dostarczył uczestnikom przyjemnych wrażeń i duchowego wsparcia.
Więcej o całym przedsięwzięciu, można przeczytać na profilach Tygodnia Zdrowia Psychicznego, w mediach społecznościowych.
Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: Szpital Kliniczny im. Dr. Józefa Babińskiego, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „APEIRON”, oraz parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mydlnikach.